Policisté sprejera na konci července nakonec vypátrali. Hoch způsobil škodu za zhruba třicet tisíc korun, část z této sumy bude muset mladík v těchto dnech uhradit.

Mladý pachatel požádal vedení města o splátkový kalendář. Rada jeho požadavek zamítla. „Sprejer tak musí zaplatit za poničení budovy radnice pět tisíc tři sta korun. Nevidíme jediný důvod, proč bychom těmto pachatelům měli vycházet vstříc,“ uvedl prostějovský místostarosta Vlastimil Uchytil. Dodal, že o úhradě za škodu na společenském domě se bude jednat.

Městský majetek poničili sprejováním také místní mladíci v Konici. „Postříkali fasády u místního zámku. Náhradu škody jsme nakonec vymáhat nemuseli. Tatínek jednoho z nich se s vedením města domluvil na tom, že hoši zeď kompletně spraví a znovu vymalují,“ řekl Vojtěch Bílý, vedoucí finančního odboru a správy majetku města konického úřadu. Dodal, že tento způsob je pro všechny zúčastněné strany nejlepší. „Město nemusí shánět řemeslníky a hoši si ze svého jednání alespoň vezmou ponaučení,“ konstatoval Bílý.

Málokterý ze sprejerů si uvědomuje, že přestože způsobí škodu menší než pět tisíc korun, dopouští se trestného činu, za který jim hrozí pokuta nebo odnětí svobody až na jeden rok. „Pokud někdo pomaluje nebo postříká cizí majetek barvou či jinou látkou, dopouští se trestného činu, i kdyby byla škoda padesát korun,“ poznamenala prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková.

V loňském roce šetřili prostějovští policisté jedenatřicet případů poničení majetku sprejery. Přesnou škodu majitelé poničených objektů vyčíslili na 556 000 korun. Nejčastěji vandalové malovali na vagóny, fasády různých objektů a ploty. V některých případech šly škody na jednom objektu do tisíců korun.