„Jsou zde spíše starší díla, například z předválečného období. Kromě různých dob jsou také z různého materiálu. K vidění tak jsou dřevěné či papírové, ale také plechové, voskové nebo cínové," říká vystavovatel a majitel sbírky.

Sám nejenom betlémy sbírá, ale také je vyrábí.

„Dělám je z papíru a překližky. Například jeden z těch pohyblivých je můj. Postavičky se tam hýbou kvůli dětem, prý by to jinak byla nuda," usmívá se Josef Novotný. Ten už během prosince svou sbírku vystavil například v Olšanech u Prostějova. Podle jeho slov se však jednalo jen o zlomek, zhruba deset až patnáct betlémů.

V kostelecké sokolovně jich bylo k vidění mnohem více. A ve všech velikostech. Některé by se vešly do náprsní kapsy, jiné už potřebovaly nějaký ten metr čtvereční plochy. Díla však také pocházela z různých koutů republiky. Kromě těch z Prostějovska zde měly své zastoupení také pražské výrobky, dva betlémy ze středočeských Vejprt a jeden dokonce až z Latinské Ameriky.

Na ty, které byly k vidění v Kostelci na Hané, se přišla podívat také Alena Novotná se dvěma dětmi.

„Moc se mi zde líbí. Především mám ráda výrobky ze dřeva, například lipového, ale mám celkově úctu k ručním výrobkům," říká návštěvnice. Také v její domácnosti má betlém své místo.

„Mám doma malovaný na kamení a také jeden papírový po babičce. Ten bych rozhodně nikomu nedala, mám k němu pouto," vysvětluje.

Právě citovou vazbou si vysvětluje Josef Novotný to, že se jeho sbírka rozrůstá pomalu. „Buď si lidé vytvořili třeba ke starším kouskům vztah nebo už ty betlémy zkrátka mám. Není jednoduché dostat se k nějakému dalšímu," uznává.

Výstava v sokolovně probíhá od čtvrtka do soboty, otevřená je vždy od dvou do pěti hodin.