Pivovar tvrdí, že spořitelna vydělávala na oddalování krachu OP. Podle Antonína Poláka, pověřeného člena představenstva pivovaru, zabránila v roce 2008 Česká spořitelna (ČS) tehdejšímu managementu OP podat včasný insolvenční návrh.

„Vše se dělo proto, aby Česká spořitelna mohla ještě dva roky inkasovat desítky milionů korun na úrocích ze syndikovaného úvěru a z různých spotřebitelských produktů rozsetých mezi zaměstnanci OP,“ tvrdí Polák v dokumentech insolvenčního rejstříku.

Na základě podané iniciační žaloby měla ČS v období od roku 2008 do zahájení insolvenčního řízení (počátek roku 2010) dostat ze syndikovaného úvěru více než čtvrt miliardy korun. „Dle forenzního auditu pak něco přes čtyřicet milionů například z titulu kreditních karet,“ vyjádřil se Polák.

Spořitelna se brání

Spořitelna zastupovaná advokátem Jiřím Tomolou říká, že Pivovar Holba se snaží vzbudit zdání, že všechny jeho argumenty pramení ze zprávy z forenzního auditu v Oděvním podniku, který na sklonku listopadu 2010 zpracovala společnost A&CE Audit.

„Audit nepřišel s žádnými závěry, že by postup České spořitelny jakožto věřitele vybočoval v předinsolvenčním období jakýmkoli způsobem ze standardních mezí vztahu věřitel – dlužník,“ prohlásil Tomola.

OP dluží České spořitelně zhruba 675 milionů. Syndikovaný úvěr poskytnutý bankami Oděvnímu podniku (podíl ČS byl 47,5 %, Raiffeisenbank 27,5 % a Citibank 25 %) měl hodnotu 1,05 miliardy korun. To je podle všeho více, než činí celková hodnota podniku.

Česká spořitelna ve svém oficiálním vyjádření vnímá průběh celého insolvenčního řízení od začátku jako velmi dramatický.

„Mezi věřitele se totiž spekulativním nákupem pohledávek těsně před či během konkurzu dostaly firmy zabývající se spekulativním nákupem a prodejem aktiv krachujících firem,“ vyjádřila se spořitelna ve zprávě k insolvenčnímu řízení OP.

Souvislosti

Zkrachovalý podnik dluží více než 2 miliardy korun 555 věřitelům. V rozprodejích nabízí své nemovitosti a chystá se zpeněžit i závod na obleky na míru – jedinou zachovalou výrobu se 130 zaměstnanci.

Pokud by se situace v OP začala insolvenčně řešit již v roce 2008 a nikoli až o dva roky později, bylo by možné podnik prodat jako celek a ne po částech, jak se to děje nyní, zdůrazňuje Antonín Polák z Pivovaru Holba.

„Umělé prodlužování agonie OP výrazně snížilo hodnotu jeho majetku,“ říká. (rh)