Ve skutečnosti se jedná rovnou o dva spory. Richard Benýšek totiž vlastní mimo jiné kopec, na němž je kostel, křížová cesta i hřbitov.

Směna padla

Obec loni schválila směnu tohoto pozemku za peníze a další pozemky, ke konečné dohodě však nedošlo. Proti se postavila i část místních, více než stovka jich pro obec údajně nevýhodnou směnu odmítla v petici.

Patem ale zatím končí i jednání o budoucnosti cyklostezky.

„Benýšek odmítl pozemek nutný pro stavbu cyklostezky prodat. Prý by nám to za úhradu nechal pro tento účel v nájmu. Nejsme ale schopní se domluvit,“ zhodnotil nynější situaci Vladimír Kroner, starosta Stražiska. Jednání tak stojí.

Vázne komunikace

Podle Vladimíra Kronera vázne s podnikatelem Benýškem domluva.

„Nekomunikuje, dobré dva měsíce už,“ uvedl starosta. Nicméně druhá strana vidí věc jinak.

Podle podnikatele Richarda Benýška je teď řada na obci, aby reagovala.

„Prodej pozemku pro mě není akceptovatelný. Navrhl jsem proto úplatu za užívání pozemku, za cenu v místě a čase obvyklou. Odpověď však nepřišla žádná,“ podělil se o svůj pohled na věc. V případě pozemků pod kostelem a dalšími význačnými místy ve Stražisku je přitom podobná.

Obci každopádně hrozí problém. Na cyklostezku chtěla získat dotaci a jako každá jiná, i tato je ohraničena určitým datem, do kdy se peníze musí prostavět.

„Nejdříve přitom potřebujeme udělat kanalizaci, pak to vše zarovnat a pokračovat průtahem a cyklostezkou. Nynější situací se brzdí vše,“ vyjádřil se starosta Stražiska pro Deník.

Zatím tak obě strany sporu vyčkávají, zda se druhá odhodlá k jednání. Richard Benýšek poukazuje na to, že právě obec by měla nyní ukázat aktivitu, protože právě jí jde o zisk pozemků.

„Souhlas k užívání pozemku dám, prodej ale nebude,“ zopakoval pak své stanovisko v otázce cyklostezky, který označuje svůj návrh obci za férovou nabídku.