Dnes už mají na kontě několik úspěšných akcí a projektů.

„Hlavní ambicí, se kterou jsme spolek zakládali, bylo trochu rozčeřit diskuzi o prostějovském veřejném prostoru a architektuře. Prostějov je totiž město, kde se dlouhodobě nedaří ani spravovat či rozvíjet bohaté kulturní dědictví po našich předcích, ani budovat hodnoty nové. My se snažíme systematicky tyto šrámy na duši města vyhledávat, pojmenovávat a inspirovat jejich zacelení,“ uvedl jeden ze zakládajících členů Vojtěch Jeřábek, který dodal:

„Bohužel, zatím máme často spíše pocit, že bušíme hluchým na dveře – vedení města totiž dlouhodobě o žádnou komunikaci s občany ani konstruktivní kritiku nestojí. Historické budovy, jako jezdecká kasárna či budova OP, se bez většího rozmyslu demolují, ty bezcenné až nebezpečné – jako například čechovická školka plná azbestu – se nákladně sanují. Ke kasárnám i čechovické školce jsme zpracovali iniciační architektonické studie, abychom lidem ukázali, jaký potenciál se v rekonstrukci kasáren, respektive demolici technicky nevyhovující panelové školky skrývá. Bohužel oba případy dopadly přesně opačně, než by velel zdravý úsudek.“

Ilustrační foto.
Diskotéky pomalu vymírají. Ubývá míst konání, stejně tak i svozů

Jádrem jsou architekti

Hlavní jádro spolku tvoří tři členové. Architekt Jiří Zakopal, zahradní architektka Tereza Havránková a Jakub Jeřábek, který je profesí taktéž architekt. Dále jsou členy spolku manželé Naiclerovi, kteří pomáhají především organizačně.

V loňském roce se toho v rámci spolku podařilo opravdu hodně. V areálu Čechovické sokolovny na jeden večer otevřeli letní kino. S pomocí Nadace VIA uspořádali sérii přednášek o architektuře.

Na sklonku září pak přivedli do Prostějova celorepublikový Den architektury. Závěrem roku na Domamyslické autobusové točně uspořádali před mikulášské sousedské setkání s diskuzí nad možnou novou podobou točny, která se dlouhodobě odkládá a projekt rekonstrukce, který prosazuje město, nevyhovuje vůbec nikomu.

Dění na zabraném parkovišti u Kaska v Prostějově
Atmosféra kolem zabraného parkoviště houstne, aktivisté odvalují skruže

Uvítají každého nadšence

„V letošním roce chceme navázat přesně tam, kde jsme loni skončili a v akcích, které měly všechny veskrze pozitivní ohlasy nadále pokračovat. Těšit se tedy můžete na několik promítání našeho putujícího letního kina, zjevujícího se na různých nečekaných a neobvyklých místech. Znovu se také doufám zapojíme do Dne architektury a uspořádáme nějaké další přednášky o architektuře, městském prostoru a prostředí, ve kterém žijeme,“ doplnil Vojtěch Jeřábek

Podle jeho dalších slov ve svých řadách rádi uvítají každého nadšence, který by se chtěl přidat ke spolku a podílet se na pořádání akcí.

„S několika dalšími přáteli a dobrovolníky už dnes spolupracujeme, máme v týmu třeba mladého gymnazistu se zájmem o budoucí studium architektury. Snažíme se našim spolupracovníkům předávat to, co sami umíme, aby si ze spolupráce odnesli i něco do budoucna. Takže, pokud se zajímáte o architekturu a veřejný prostor, grafiku, filmy či občanský aktivismus, nebojte se nás oslovit třeba na sociálních sítích, nebo spolkovém emailu prostorprostejov@gmail.com,“ dodal závěrem Jeřábek.

Hustá doprava v centru Prostějova. Ilustrační foto
Obchvat Prostějova připravit stihneme, ujišťují radní