„Za minulý rok jsme evidovali 73 případů, kdy řidiči vyjeli pod vlivem drog, zatímco za prvních šest měsíců letošního roku je to už 91 případů," informovala mluvčí policistů Irena Urbánková. Nejvíce bohatý na zdrogované šoféry byl únor a březen, kdy policisté přistihli každý měsíc 23 hříšníků.

„Orientační testy na omamné a psychotropní látky jsou nejčastěji pozitivní na amphetaminy, methamphetaminy, cannabis a extázi," uvedla policejní mluvčí.

Policisté za první půlrok dopadli téměř tři stovky hříšníků, kteří usedli za volant pod vlivem.

„Ve 138 případech jeli řidiči pod vlivem alkoholu, 91 řidičů jsme přistihli s drogou v těle a ve 41 případech se už jednalo o trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky," uvedla policejní mluvčí.

Varování

Odborníci varují, že řidiči pod vlivem drog mohou mít zpomalené reakce, jsou nesoustředění a mohou trpět záchvaty paniky.

„Například řidiči pod vlivem marihuany či hašiše jezdí pomaleji, a proto mají pocit, že jezdí bezpečněji. Tito lidé se však při řízení vyhýbají náročnějším úkolům a také mají narušené vnímání času a vzdálenosti," popsala dopravní psycholožka Vlasta Rehnová a dodala, že problém může vzniknout i při setkání s chodci, dětmi či cyklisty.

Naopak šoféři pod vlivem amfetaminu se cítí jistější, ztrácí koordinaci a včas nereagují na nebezpečí.„Řidiči pod vlivem extáze mají zase pocit, že jsou soustředění, takže se za volantem chovají moc sebejistě. Mají však zkreslené vidění a špatně vyhodnocují případná rizika," dodala odbornice.

Nepoučitelní

Že si řidiči s bezpečností na silnicích nelámou hlavu, potvrdila i pondělní statistika. Během jednoho dne chytili policisté tři řidiče pod vlivem alkoholu a jednoho pod vlivem drog.

„Dvaačtyřiceti­letému řidiči vozidla Opel Astra naměřili 1,08 promile alkoholu v dechu, padesátiletý šofér BMW nadýchal 0,46 promile a třiapadesátiletý řidič auta Opel Vectra 0,63 promile," uvedla Irena Urbánková.

Krátce před půl desátou večer si na Bulharské ulici v Prostějově policisté posvítili na jednadvacetiletého šoféra auta Volkswagen Golfu. Test na omamné a psychotropní látky u něj prokázal přítomnost amphetaminu v těle.