Město spravilo autobusové zastávky a chodníky, přibyly také hodiny. Zeleň a část okolí však zůstává ve stejném stavu jako před přestavbami autobusového nádraží před budovou.

Jedním z cestujících, kterým se vzhled zeleně před nádražím nelíbí, je Vladimír Vláčil z Prostějovska.

„Vypadá to tam hrozně, především túje, které se rozrostly až doprostřed cesty. Skoro se tam nedá projít," říká.

Pelech bezdomovců

Vladimír Vláčil však nekritizuje jen údržbu zeleně.

„Za keři je vedle vchodu do nádraží pelech bezdomovců. Všude je tam nepořádek a je to dost odporné. Pokud by se ty keře nějak rozumně osekaly nebo se to rovnou celé vykácelo a dal tam normální trávník, vypadalo by to hned jinak," vyjádřil se.

Lokomotiva pod útokem vandalů

Všímá si také vystavené lokomotivy, která se už léta nachází v Pražské ulici, několik desítek metrů od vstupu do nádraží.

„Chtělo by to udělat kolem lokomotivy plot, aby do ní nelezly děti. Navíc už ji několikrát někdo poničil. Je to škoda. Tento stroj jezdíval v bedihošťském cukrovaru, a když ten v roce 1986 zavřeli, byla lokomotiva darovaná drahám," dodává Vladimír Vláčil.

Také podle Milady Sokolové, prostějovské radní a předsedkyně Okrašlovacího spolku města Prostějova, nevypadá prostor kolem nádraží ideálně.

„Zeleň před nádražím by si určitě úpravy zasloužila. Na druhou stranu ale třeba lavičky, na nichž byly nálepky informující o bezpečnosti, vydržely v pořádku," vyjádřila se prostějovská radní.

„V okrašlovacím spolku se pak zabýváme tím, na čem se dohodneme s firmou A.S.A. Ona má na starost údržbu zeleně a úklid. Nejsem si ale úplně stoprocentně jistá, zda jsou stromy, keře či trávníky v bezprostřední blízkosti nádraží na pozemku města," řekla Milada Sokolová.

Ve vlastnictví Českých drah

Podle katastru nemovitostí skutečně plochy kolem nádraží nejsou městské, ale Českých drah.

Ty vlastní mimo jiné i pozemek, na němž se nachází lokomotiva zmíněná Vladimírem Vláčilem. „V okolí prostějovského hlavního nádraží vlastní České dráhy trávník před výpravní budovou směrem k autobusovému nádraží. Dále travnatý prostor, asi třicet metrů čtverečních vedle budovy," potvrdila mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

„Tyto naše plochy uklízíme a pravidelně, minimálně jednou za měsíc, sečeme. V případě potřeby zajišťujeme i mimořádný úklid," doplnila mluvčí.

Kritik údržby a úklidu prostranství kolem nádraží Vladimír Vláčil si však myslí svoje.

„Přijde mi, že se vymlouvá jeden na druhého a přitom nikdo nemá na řešení zájem. Hodně lidí přitom nepracuje. Když se pak třeba zeptám na nádraží, proč nepořádek před budovou nebo i v kolejišti nikdo neuklidí, zřízenci mi odpovědí, že na to nejsou lidi. Přijde mi to jako Kocourkov," uzavřel Vladimír Vláčil.

Autor: MICHAL SOBECKÝ