Nevyužívaná vlečka vedoucí do místních sléváren. Přestože už dlouhé roky přes ni žádný vlak neprojel, v silnici jsou koleje zapuštěné dál. Navzdory slibům.

Podle nich měla vlečka z Vrahovické ulice zmizet už během roku 2017. Později slévárna Annah, do jejíhož areálu koleje vedou, posunula termín na rok letošní.

"Bojujeme už tři roky o to, aby ty koleje zmizely. Na první pohled jde o prkotinu, jednoduchý problém. Stačí třeba jen ty koleje zalít asfaltem," poznamenal Vlastimil Kadlec, obyvatel Vrahovic a aktivní řidič.

Právě ti se musí mít při průjezdu na pozoru. Zvláště po zimě totiž v blízkosti kolejnic narážejí na hluboké díry, které mohou znamenat konečnou třeba pro nápravu.

"Vlečka je nebezpečná pro chodce i cyklisty. Cyklostezka z centra do Vrahovic chybí, na přejezdu tak balancují i maminky s dětmi," uvádí Pavel Dopita z místního sdružení Naše Vrahovice.

Politický problém?

Přejezd přes vlečku patří navíc k nejfrekventovanějším místům v Prostějově.

Společnost Annah však přišla s nepříliš příjemnou zprávou: odstranění se odkládá.

"Jsme nicméně dohodnutí s krajem, že budeme koleje odstraňovat zároveň s rekonstrukcí Vrahovické ulice. Projekt už na to máme," uvedl Milan Sosík z technické kanceláře firmy.

Konkrétní termín neuvedl, velká část rekonstrukcí silnic však probíhá mezi dubnem a srpnem.

"Odstranění chystáme na příští rok. Kraj od nás teď akorát čeká vyřízení stavebního povolení," řekl dále.

Vlečka nicméně trápí obyvatele nejen Vrahovic. Místem totiž projíždí i řidiči mířící na Vrbátky, Dub nad Moravou i Olomouc.

V odkladech pak někteří lidé nevidí jen technický ale také politický problém.

"Je možné, že aktéři nyní čekají, jak to dopadne po volbách," uvedl Pavel Dopita s odkazem na to, že i město s vlastníkem vlečky o problému jejího odstranění jednalo.