Jeho slova potvrdil i Vojtěch Koutný z Kladek, který se na pěstování brambor specializuje. „Úroda je letos hodně slabá. Máme spoustu telefonátů, jestli máme brambory. I hodně odběratelů, jimž dodáváme celou zimu, chce celou dodávku teď na podzim,“ uvedl bramborář s tím, že musí uspokojit nejdříve své stálé odběratele.

Nižší úrodě samozřejmě odpovídají i ceny.

„Kupovala jsem loni brambory za osm a letos stojí ty samé čtrnáct,“ stěžovala si v pondělí na prostějovské tržnici Františka Malíková.V su­permarketech se cena pohybuje kolem dvanácti až osmnácti korun, u pěstitelů se dají brambory pořídit i za osm.

Na řadu přišlo ovoce i řepa

Výsledky celoroční práce teď sklízejí i sadaři. Česáči jablek vyrazili například do dětkovických sadů.

„Začali jsme sklízet odrůdy Rubín, Gala a Šampion, pak přijdou na řadu pozdnější. Výnosy jsou asi o čtvrtinu nižší než loni, kdy byla úroda průměrná,“ konstatoval Pavel Melka, vedoucí provozovny sadů Hospodářského družstva v Určicích. Také u jablek musí tedy spotřebitelé počítat s tím, že zaplatí víc, než byli zvyklí v minulých letech.

Do Vrbáteckého cukrovaru dorazily už první nákladní auta s řepou. I na její kvalitě se podepsalo počasí.

„Nadzemní část sice dobře narostla, i bulvy jsou dost velké, ale problém je s cukernatostí. Ta je u prvních vzorků zatím nižší,“ sdělil ředitel cukrovaru ve Vrbátkách Václav Řehák. Je tedy pravděpodobné, že během zimy bude dražší i cukr. Nikdo z oslovených odborníků se však do spekulací pouštět nechtěl.

Co přispěje ke zvýšení cen?

Zdražení všech druhů potravin předpovídají ekonomové také kvůli zvýšení daně potravinářských výrobků, které prosazuje ministerstvo zemědělství.

„Plánovaný růst daně z přidané hodnoty se promítne do zvýšení cen potravin asi polovinou, tedy zhruba třemi procenty,“ tvrdí ministr Ivan Fuksa. Těm, jichž se zdražení nejvíce dotkne, tedy tělesně postiženým a seniorům, slíbil finanční kompenzace. Dalším faktorem, který se promítne do zdražení, je také chystané zvýšení cen energií. Kolik tedy nakonec budou stát třeba pekárenské výrobky, zůstává otázkou. (pam)