„My jsme měli výnos rekordní a jsme spokojeni i s kvalitou plodů,“ řekl sadař z Dětkovic Pavel Melka.

Ani další regionální pěstitel si nemůže na loňskou úrodu stěžovat.

„Máme nejlepší úrodu jablek za posledních sedm let,“ potvrdil František Koudelka, sadař z Mostkovic. Snížení cen však neplánuje. „To si nemůžeme dovolit. Lidé nemají zájem o české zboží, ale raději si všechno nakoupí v supermarketu. Ty uzavírají výhodné smlouvy s velkoobchody a český sadař nemá v této konkurenci žádnou možnost se na trhu prosadit,“ vysvětlil Koudelka.

Bídná úroda v Čechách

Loňská neúroda postihla především sadaře v Čechách.

„Nejvíc to odnesli střední a východní Čechy,“ řekl šéf dětkovických sadů. Jeho slova potvrdil i místopředseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska.

„Na úrodu má vliv spoustu faktorů, jako je například teplota a vlhkost vzduchu nebo teplota půdy. Samozřejmě záleží také na lokalitě. Stačí pár kilometrů rozdílu a už může být všechno jinak,“ řekl Oldřich Studený

Příčinou neúrody v Čechách byly mrazy ze začátku května. „Mrazy poničily částečně nebo úplně asi 10 500 hektarů sadů, což je asi 60 procent všech výsadeb,“ spočítal Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie ČR.

Nejvíce škod napáchaly právě na jabloních. „Propad úrody jsme zaznamenali u všech druhů ovoce, ale nejhůře na tom byly jabloně. Plodů se urodilo méně a byly nahořklé,“ potvrdil Oldřich Studený.

Celorepubliková podprůměrná úroda jablek se však nedotkla spotřebitelů. „Na českém trhu se ceny jablek řídí cenami v Evropě a ve světě, kde jich byl dostatek, takže zdražování nebylo nutné,“ vysvětlil Ludvík.

Pěstitelé zažili už druhý špatný rok po sobě. Podprůměrná byla i sklizeň v roce 2010, kterou negativně ovlivnilo deštivé počasí v době květu stromů.

Úrodu letošního roku se zatím odborníci neodvažují odhadnout. „Na prognózy je ještě moc brzy. Problémem by mohly být velké a dlouhotrvající mrazy, které by úrodu mohly poškodit. Zatím je ale průběh zimy v pořádku,“ uklidňuje Oldřich Studený.