Sportovat začal na stará kolena.

"Když mi bylo devětačtyřicet, přišla za mnou dcerka, abych s nimi zkusil závod spartan race. Vůbec jsem nevěděl o co jde. Dal jsem ale všechny překážky a z přibližně dvou tisícovek závodníků jsem se umístil okolo čtvrté stovky," usmíval se Karel Volf při vzpomínce na závodní premiéru v nedaleké Litovli.

"V mládí jsem dělal orientační běh, ale po vojně už jsem se věnoval pouze práci a na sport nebyl čas. Prakticky v padesátce jsem začal úplně od nuly," říká šlachovitý rodák z Prostějova, který v současnosti žije v Ptenském Dvorku.

Extrémní výzvy ho zcela pohltily

"Další rok jsem se začal závodění věnovat naplno. Neběhám pouze spartan race, ale i predátory, gladiátory a nebojím se ani dálkových běhů. Absolvuji okolo padesáti závodů ročně. Prakticky od začátku jsem se dal dohromady s Petrou Strykovou z TRX Prostějov a táhneme to spolu závodně dodnes," vypočítává chlapík, jenž sice závodí v kategorii veteránů, ale na svůj věk rozhodně nevypadá.

Dovolená u moře neexistuje. Místo toho trápí své tělo ve vodě a blátě.

"Pracuji v místním dřevařském podniku. V zaměstnání mi vycházejí maximálně vstříc, protože závodění je časově velmi náročné. Dělám na směny, takže můžu třeba dopoledne běhat. Všechnu dovolenou vyčerpám na závody," přibližuje Volf.

Speciální jídelníček není nutný

"Stravu nijak neomezuji. Jediné, co jsem úplně vysadil, je bílé pečivo a uzeniny. Jinak jím prakticky všechno," komentuje nejlepší český spartan ve své věkové kategorii a dodává: "Ten náš sport je specifický v tom, že nejde spojit běžce s kulturistou. Překážky bývají tak rozmanité, že musíme cvičit úplně všechno. Nejde se zaměřit pouze na jednu část těla."

Největší úspěch přišel na konci loňského roku.

"Na mistrovství světa ve Spojených arabských emirátech, jsem skončil ve své věkové kategorii třetí. Jedná se o můj největší úspěch a současně byl ten závod i jedním z nejtěžších, které jsem kdy absolvoval. Trať byla v poušti v písku a musím přiznat, že byla extrémně těžká a vzhledem k pro Evropana nezvyklému podnebí, jsem si sáhnul na dno," říká Karel Volf s tím, že vedle bronzové medaile z Abú Dhabí si hodně vysoko považuje také loňského celkového prvního místa v sérii čtyř horských závodů.

Spousta medailí

Projel celou Evropu a byl i v Americe.

"Závodil jsem ve všech zemích střední Evropy, Francii, Itálii, Švýcarsku, Rumunsku a dvakrát jsem byl i v USA," vyjmenoval sportovní nadšenec, který závodům obětuje veškerý volný čas a prakticky všechny peníze.

"Odměnou je mi pocit, že jsem ten závod zvládl a dal všechny překážky. Žádné finanční prémie v našem sportu nejsou. Dostáváme pouze medaile, těch mám za deseti tisíce. Každá medaile je z mého pohledu tisíc až dva tisíce korun," usmívá se borec z Prostějovska a uzavírá: "Musím poděkovat za podporu vedení firem Novatop a Javořice, které mi přispěly na to, abych se mohl zúčastnit mistrovství světa v Abú Dhabí."