"Nechci říkat, že se jedná o největší sraz v republice, ale rozhodně to platí pro Moravu. Podobně velký rozměr má i sraz v Doksech u Máchova jezera. K nám do Žraloka jezdí okolo dvou set aut, loni jsme tuto metu překonali a obdobný počet očekáváme i letos," řekl Roman Hájek, zakladatel a hlavní organizátor celorepublikového srazu historických škodovek s vysokou účastí.

Pod zámkem se objeví tradiční česká auta všech roků výroby.

Hanácké Škoda sraz 2021 v plumlovském kempu Žralok, 10. 7. 2021
Do Plumlova se sjely dobové škodovky i hvězda Dakaru

Lákadly jsou upravená "dakarka" a také závodní speciál.

"Přijede například Ondra Klymčiw s upravenou stotřicítkou, která už dvakrát absolvovala slavnou dakarskou rallye. Hodil ji do černé barvy a přidělal na ni obrovská kola. Lidé uvidí zase něco jiného," komentuje Hájek a pokračuje: "Účast ohlásil i Jirka Kubíček, evropský mistr v závodech historických vozidel do vrchu se svou závodní Škodou 130 RS."

Královská disciplína slalom

Hlavním letošním programem je slalom.

"Soutěž je rozdělena na několik kategorií, takže nebudou ochuzeni ani majitelé starých oktávií. Nepojedou například se stodvacítkami, ale budou mít vlastní závod. Slalom se pojede v pěti kategoriích a stejný počet se bude i oceňovat," řekl pořadatel. V plánu je spanilá jízda z Plumlova do Prostějova.

"Vyjíždíme v 16.30 a okolo 17 hodiny bychom měli projíždět náměstím T. G. Masaryka v Prostějově," upřesnil.

Sraz není jen pro majitele starších modelů, ale prakticky všech, kteří vlastní vozidlo s okřídleným šípem.

"Škodovky mohou přijet úplně jakékoliv. Nemáme žádné omezení, pokud má někdo pěknou oktávku či fabii může klidně dorazit. Ideální by bylo, kdyby se objevila fabia v pistáciové barvě. Bylo jich vyrobeno pouze pár a mezi škodováky platí, že když ji uvidíš, musíš si něco přát a splní se to," usmívá se Roman Hájek.

Pro nejmenší návštěvníky bude připraven velký dětský koutek a pořadatelé zajistí i občerstvení.