Historický kočár s panstvem tažený čtyřspřežím a doprovázený Hulánskou ozbrojenou strážní jednotkou odstartoval svou jízdu po třinácti obcích regionu v Čechách pod Kosířem.

„Na jízdu jsme vybrali kočár Landauer, který si zahrál ve filmu o císařovně Sisi. Váží více než sedm set kilogramů a postavil ho Jan Vodička z Prahy v roce 1911. Dovezli jsme jej z Norimberku, kde jsme ho pořídili v dražbě," vysvětlil ředitel muzea Václav Obr, který s sebou vezl i měděný válec.

„Je v něm ukrytý vzkaz od starosty Čech, který se lidé dozvědí na závěr akce. Zároveň do něj budeme vybírat kolomazné. Dříve ho vydávali hostinští, kteří byli rádi, že přes jejich místo jede kočár. Znamenalo to, že jejich hostinec leží na cestě, po které jezdili obchodníci a pošťáci," vysvětlil ředitel muzea historických kočárů.

Větší a pestřejší hasičské muzeum

Své brány v sobotu otevřelo i Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem, které letos návštěvníkům nabídne rozšířenou výstavní plochu a nové exponáty.

„Zrekonstruovali jsme bývalou továrnu a rozšířili jsme muzeum o 200 metrů čtverečních. Je zde deset nových exponátů, které zde návštěvníci uvidí zcela poprvé," uvedl starosta Čech pod Kosířem Milan Kiebel.

Zahájení turistické sezony si nenechala ujít ani Martina Lázničková.

„Hlásí krásné počasí, tak jsme vyrazili hned ráno. Chceme se jít podívat i na rozhlednu a do zámeckého parku, tak abychom to všechno stihli," usmála se.