Soutěživost a touha být první je hnacím motorem k výjimečným výkonům či slavným objevům. Prvenství je značka, která pak s člověkem kráčí celý život. Jen pár dnů před maturitou zvítězil v celostátní konverzační soutěži ve španělštině, což je obdoba středoškolské jazykové olympiády.

„Španělštinu dělám teprve čtyři roky. Začal jsem se ji učit na gymnáziu jako druhý jazyk po angličtině. Hodiny jsme měli třikrát týdně a v posledním ročníku jsem si vybral jako volitelný předmět konverzaci ve španělštině,“ shrnul Ondřej Klabal.

Cizí jazyky jdou prý lépe lidem s vyvinutým hudebním sluchem. Ti pak řeč vnímají jako melodii a snáze si ji zapamatují. Případ gymnazisty je buďto výjimkou potvrzující pravidlo nebo je vše úplně jinak.

„Po hudební stránce na tom nejsem zrovna nejlíp. Přesto se mi podařilo minulý rok získat v krajském kole druhé místo a letos první, což znamenalo postup do celostátního kola,“ vysvětlil šťastný gymnazista. „Vyšlo to v hodině dvanácté těsně před maturitou,“ komentoval své vítězství nad zástupci ostatních krajů.

Představitel čarodějného učně Harryho Pottera Daniel Radclif posloužil Ondřeji Klabalovi jako předloha v písemné části soutěže věnované charakteristice oblíbených herců. V konverzační části si vytáhl téma literatury. Výkony soutěžících hodnotili nejen čeští učitelé španělštiny, ale také pracovnice argentinského velvyslanectví a učitel z Kolumbie.