Doma v karanténě musejí pobýt desítky, v některých případech stovky dalších lidí. V posledním případu spalniček z Olomouckého kraje je to kromě rodiny celá třída gymnazistů a šest členů pedagogického sboru.

V Olomouckém kraji evidují epidemiologové k pondělnímu datu tři případy spalniček, které byly potvrzeny Národní referenční laboratoří.

Ke dvěma ze Šumperska, kde jde o příbuzné, z nichž jeden si nákazu dovezl z Pardubického kraje, kam dojíždí za prací, přibyl nemocný na Prostějovsku. Nakazil se jeden ze studentů Gymnázia Jiřího Wolkera.

Gymnazista se zřejmě nakazil na zápase

Spalničky se přenášejí vzduchem a jeden nemocný může nakazit až šestnáct dalších lidí. Vypátrat zdroj infekce nebylo prostějovském případě jednoduché. Nakonec se to nepodařilo.

Epidemiologové se přiklánějí k tomu, že mladík zřejmě chytil spalničky na sportovním utkání, kam se zašel podívat. Odpovídalo by to inkubační době onemocnění.

„Nelze to už zjistit. Na místě byl velký počet osob,“ uvedla vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Barbora Hanáková.

V polovině března byl student hospitalizován na infekčním oddělení a každému, kdo s nemocným hochem přišel do přímého kontaktu, nařídili hygienici karanténu.

V případě mladíka jde o rodinu, třicet studentů a šest profesorů. Hygienici postupně všechny oslovili.

„Všechny kontakty se musí nechat vyšetřit a zjistit u nich protilátky. V karanténě jsou spolužáci ze třídy a učitelé, kteří v ten den v této třídě učili – chlapec byl ve třídě jeden den, před tím marodil,“ vysvětlovala epidemioložka Hanáková.

Spolužáci se vrátí zpět do lavice v pondělí 1. dubna. „Jde o jednu třídu a dva studenty z jiné třídy,“ upřesnil Michal Müller zástupce ředitele gymnázia, kde je více než 20 tříd.

Učitelů je doma šest z celkového počtu 85 pedagogických pracovníků. „Tedy nic, co by se nedalo zvládnout. Z kolegů se zatím nikdo nevrátil, ale ve středu by měli mít výsledky,“ doplnil Müller.

Protilátky "vyvážou" z karantény

Pokud se prokáží u přímých kontaktů s nemocným protilátky, mohou zpět mezi lidi. Už není důvod k omezení. Nechránění lidé, kteří byli v přímém kontaktu s nemocným, musejí být v izolaci v době od 7. do 21. dne od kontaktu s nemocným. Nejčastěji dochází k onemocnění okolo 10. až 14 dne.

Kromě potvrzených případů onemocnění z Olomouckého kraje prověřují epidemiologové další případy, kontakty, z jiných krajů, kde je nemocnost podstatně vyšší. Konkrétně jde o lidi, kteří mimo olomoucký region mohli nákazu chytit. I tito musejí pobýt v karanténě, než jsou zjištěny jejich protilátky a vyloučeno, že mohou být nemocni a infekci dále šířit.

„Jde o osoby, které přišly do kontaktu s nemocnými v jiném kraji. Dnes jsou to dva nové případy těchto kontaktů,“ uvedla v pondělí Hanáková.