Soud loni vyřešil přes dva tisíce případů i přesto, že mu déle než rok chyběl soudce v trestním úseku. Většina prostějovských soudců žádala kvůli průtahům hlavně v exekučních případech odstoupení svého šéfa Vladimíra Váni. Na soudcovských stolech leželo více než tři sta nezpracovaných trestních spisů. Nyní je jich podle Váni, který tlaku svých kolegů odolal a z funkce neodstoupil, pouze polovina.

Tragický omyl chirurga

Loni v červnu se uzavřela kauza prostějovského chirurga Tomáše Hrubana, který podle soudu pochybil při operaci patnáctiletého studenta z Prostějova. Ten zemřel v prostějovské nemocnici po poměrně jednoduché operaci varlete v listopadu 2005. Lékař si spletl strany a operoval zdravou pravou namísto nemocné levé.

Navíc nedostatečně podvázal kyčelní žílu, z níž později začala vytékat krev do pánevního dna a chlapci postupně selhaly důležité životní funkce. „Případ jsem uzavřela 22. června. Lékař dostal osmiměsíční podmíněný trest se zkušební dobou na rok a půl,“ informovala soudkyně Iveta Šperlichová, která chirurgovi udělila i zákaz operatérské činnosti po dobu dvou let.

Osm a půl roku za loupež dvacetikoruny

Na osm a půl roku za mříže poslali v loňském roce prostějovští soudci recidivistu z Prostějova za loupež dvacetikoruny. Rozsudek soudu v Prostějově potvrdil v uzavřeném řízení Nejvyšší soud v Brně.

Lupič, jenž byl v předchozích letech opakovaně odsouzen a potrestán za krádeže, vydírání a loupež, je nyní ve vězení se zvýšenou ostrahou. Podle soudců je muž nepoučitelným delikventem, proto využili možnosti vyměřit v případě zvláště nebezpečné recidivy zostřený trest.

Odškodné šestnáct milionů

Okresní soud v Prostějově v loňském roce rozhodl také o odškodnění rodiny pětidenního chlapce, který jako novorozeně upadl v prostějovské nemocnici do bezvědomí a zdravotníci s jeho oživováním začali příliš pozdě. Hoch do konce života nejspíš zůstane mentálně na úrovni malého dítěte. S verdiktem souhlasil i Krajský soud v Brně a tak rodiče malého Milana na nemocnici vysoudili částku šestnáct a půl milionu korun.

„Takové odškodné patří k těm nejvyšším u nás a podobné případy se budou zřejmě soudit stále častěji,“ poznamenal předseda prostějovského okresního soudu Vladimír Váňa.

Vykázaní násilníci

Prostějovští muži v taláru loni vyhověli také dvěma týraným ženám. Po soudu chtěly, aby jejich partnery na delší dobu vykázal z bytu. „Policie má právo násilníky vykázat z bytu na deset dní, my je můžeme formou předběžného opatření vykázat na několik měsíců,“ vysvětlil Váňa.

Rozvody s cizinci

Zajímavostí je, že prostějovští soudci dostávají na stůl stále častěji žádosti o rozvod Češek s cizinci. „V posledních letech těchto případů opravdu přibylo. Nyní se zabýváme například žádostmi žen z Prostějova, z nichž první se přivdala na Aljašku a druhá na Island,“ dodal Váňa.