Do budovy soudu není dovoleno přinášet zbraně ani jakékoli nebezpečné předměty, a do jednací síně se smí vstupovat pouze s vypnutým mobilním telefonem. Během jednání musí všichni přítomní sedět na svých místech a nesmí žádným způsobem narušovat jednání. Za rušení pořádku může soud udělit i pokutu.

„Případy, kdy musí soudce vyklidit soudní síň, nejsou rozhodně zřídkavé,“ tvrdí předseda Okresního soudu v Prostějově Vladimír Váňa.

V kauzách, v nichž figurují Romové, se prý zase stává, že se někdo snaží dostat do budovy soudu zbraně.

Dýky mívají schované pod sukní

„Týká se to zejména žen. Muži procházejí prohlídkou bez problémů. Ženy však mívají v sukních schované třeba dýky zabalené do mnoha vrstev látky,“ zmínil se Váňa.

Jestliže se člověk stane svědkem trestného činu, má ze zákona povinnost jej ohlásit a následně pak svědčit u soudu. Při nedávném procesu s mužem, který kradl v prostějovských drogeriích, se jedna ze svědkyň u okresního senátu bála mluvit. Prý jí někdo vyhrožoval.

„Pokud svědek nebude vypovídat, tak pachatel nebude nikdy potrestán. Vyzývám vás proto k odvaze a odpovědnosti nejen před sebou, ale i před vašimi kolegyněmi i všemi lidmi v Prostějově. Pokud řeknete všechno popravdě, budu z toho moci vyvodit patřičné důsledky,“ reagoval tehdy na její obavy soudce Petr Vrtěl, který případ řešil.

Svědek u soudu má nárok na svědečné

Svědek, který vypovídá u soudu, má nárok na takzvané svědečné. To představuje náhradu nákladů na dopravu a ušlou mzdu.

„Pokud chce svědek přijet autem, musí se nejdříve dohodnout se soudcem, protože náklady bývají v takovém případě vyšší než při cestě hromadnou dopravou. Když soudce povolí použití auta, musí si svědek sebou vzít kopii velkého technického průkazu kvůli vypočtení spotřeby,“ informoval Váňa.

Pokud dotyčný není schopen doložit spotřebu svého auta, dostane jízdné podle tarifu hromadné dopravy.

Náhrada mzdy se vyplácí na základě potvrzení o výši výdělku od zaměstnavatele. Soud pak určí dobu, kterou svědek strávil v jednací síni i cestou k soudu.