Znesvářené strany se v současnosti soudí o to, co bude s prostorem v centru Prostějova. Konkrétně v okolí Cyrilometodějského gymnázia a Společenského domu.

Firma Manthellan zde chce už deset let postavit obchodní galerii.

Opozice však trvale upozorňovala na neplatnost smluv a na přelomu roku se k ní připojila i většina dosluhující rady města.

Nová architektonická soutěž?

Středeční jednání Okresního soudu v Prostějově pak dalo zapravdu právě městu.

"Žalující straně, tedy Prostějovu, bylo zcela vyhověno," sdělil okresní soud v Prostějově.

Rozhodnutí uvítal třeba opoziční zastupitel a aktivista Jan Navrátil. Ten se kauzou zabývá od samého začátku, byl taky jedním z organizátorů petice za zachování Společenského domu. Ten by v případě výstavby obchodní galerie zanikl.

"Vítám rozhodnutí soudu s povděkem. Můžeme nyní něco s lokalitou udělat. Ničemu by nevadilo ani, pokud by se potom vypsala nová architektonická soutěž," uvedl pro Deník.

Manthellan: Odvoláme se

Opačného názoru je společnost Manthellan. Ta přišla v létě s nezvyklou nabídkou na dialog: rozeslala většině místních stran peníze, každé po padesáti tisících korun.

"Ukázalo se, že projekt Galerie Prostějov je opředen spoustou nesmyslných mystifikací a že argumenty proti projektu se opírají o celou řadu nepravd. Věříme, že s novou Radou města bude dále možné korektně komunikovat tak, aby v centru města vzniklo něco smysluplného a město konečně začalo dodržovat platné smlouvy," uvedl mluvčí společnosti Juraj Aláč.

"Oproti rozhodnutí soudu se odvoláme v zákonné lhůtě," dodal.

S kauzou Manthellan se potýkají už poslední čtyři zastupitelstva, včetně toho před dvěma týdny zvoleného. Jádro sporu je v zachování společenského sálu, ale také v rozporu s původně vypsaným záměrem a pozdějšími smlouvami a dohodami.

Celá záležitost skončila u soudu, kde se pře firma Manthellan s Prostějovem ohledně platnosti smluv.

Investor pak opakuje, že se stavbou nákupního centra s desítkami obchodů, třemi stovkami parkovacích míst i menším kulturním sálem počítá.

Jura: Musí rozhodnout soud

Spor nyní na starost dostane už třetí primátor města, František Jura.

"Stojím si za tím, že věc musí rozhodnout soudy. Město by se nemělo stavět na žádnou stranu," uvedl s tím, že se ještě s celou historií kauzy musí dopodrobna seznámit.

Město si pak objednalo služby právní firmy Ritter - Šťastný, aby ho v kauze zastupovalo. Ústy Ivany Hučínové se však představitelé společnosti odmítli k nejnovějšímu rozsudku vyjádřit.