Vůbec se však nezabýval podstatou sporu, nárok neuznal z právních důvodů a kvůli promlčení.

Informovala o tom Mladá fronta Dnes (MfD).

Držovice po městu jako vyrovnání žádaly 9,6 milionu korun, Prostějov byl ochoten dát obci 2,9 milionu korun. Spor dospěl až k soudu.

„V dohodě o vyrovnání mezi Prostějovem a Držovicemi je zřejmé, jakou částku by měla obec obdržet. Promlčecí lhůta však trvala dva roky, a věc byla proto promlčena,“ cituje deník soudkyni Danu Malechovou.

Držovice po Prostějovu žádaly pět a půl milionu za daně, které město ve druhé polovině roku 2007 na Držovice pobíralo, a nechalo si je.

Druhou část žaloby, kde Držovice chtěly další více než čtyři miliony jako majetkové vyrovnání, soud zamítl s odůvodněním, že v tomto případě není naléhavý právní zájem.

Advokátka Držovic Jana Hamplová prohlásila, že obec doplatila na nedokonalé zákony, ve kterých nebyly přesně stanoveny lhůty a pravidla.

„Pro nás je podstatná zpráva znalců. Rozhodnutí soudu neznamená, že náš nárok není spravedlivý, akorát musíme najít správnou právní cestu, jak se k němu dostat,“ řekla.

Zástupkyně města Olga Kaplová přiznala, že rozhodnutí je pro ni velkým, i když pozitivním překvapením.

„Čekala jsem odročení a další znalecké posudky. Rozhodla naše právní argumentace,“ sdělila.

Obyvatelé Držovic rozhodli v referendu o odtržení od Prostějova v prosinci 2004. Samostatnou obcí se staly Držovice v polovině roku 2006. Od města získaly majetek v hodnotě zhruba 80 milionů korun - zpravidla pozemky a nemovitosti.

Později si nechaly zpracovat zprávu znalců, ze které vyplynulo, že je Prostějov na majetku a daních poškodil o deset milionů korun, především z daňových výnosů nebo zisků z akcií.