„Lucián Daniš se odsuzuje za únos k trestu odnětí svobody ve výši čtyř roků nepodmíněně,“ uvedla předsedkyně senátu Adéla Pluskalová. „Richard Rafael se odsuzuje za únos ke dvanácti měsícům nepodmíněně,“ konstatovala v úterý předsedkyně senátu.

„Odvolávám se,“ vykřikl po skončení procesu Rafael. „Já taky,“ přidal se Lucián Daniš.

Zbylé čtveřici únosců pak vyměřil senát shodně tři roky odnětí svobody s několikaletou podmínkou. Tito muži si vzali lhůtu na rozmyšlenou.

Únos se odehrál loni v polovině července po třinácté hodině v jedné z prostějovských ulic. Skupina pěti Olachů z Ostravy vedená Luciánem Danišem tehdy brutálně narvala Mercedes Lakatošovou do automobilu. Při útoku jí zlomili nohu.

Svědkyněmi únosu byly dvě kamarádky Mercedes. Běželi to ihned oznámit matce dívky Anně Lakatošové. Ta o únosu informovala policisty.

Banda únosců odjela se zraněnou dívkou do Ostravy. Mladá žena tam pobývala u Richarda Rafaela, kterému se sténající dívky zželelo, a odvezl ji na druhý den do nemocnice.

Mercedes přihlásil ve zdravotnickém zařízení na pojištěneckou kartu své dcery. Podvod však odhalili zdravotníci a oznámili to policistům. Ti unesenou dívku v nemocnici vyslechli.

Protože Mercedes znala některá jména svých únosců, u jiných pak věděla jejich přezdívky, tak ostravští policisté bandu brzy vypátrali. Po rychlém uzavření vyšetřování únosu byli všichni muži obviněni.

„Naplnili trestný čin únosu a vyjma Rafaela způsobili Mercedes Lakatošové těžkou újmu na zdraví,“ prohlásil státní zástupce Ivo Černík s tím, společenská nebezpečnost jejich konání byla zvlášť vysoká.

Olašští únosci při úterním soudním líčení odmítali nejen únos, ale i to, že v Prostějově vůbec pobývali. „V Prostějově jsme nebyli, ničeho jsme se nedopustili,“ tvrdili shodně před soudem.

Pouze Richard Rafael se výpovědi zdržel. Jeho slova byla již zanesena v protokolu z loňského vyšetřování. Policistům tehdy tvrdil, že mu zraněnou dívku někdo přivezl.

Překvapivé byly potom výpovědi Mercedes Lakatošové a její matky Anny. Obě ženy na rozdíl od loňských zaprotokolovaných vyjádření únos před soudním senátem popírali.

„Dívka odjela dobrovolně. S Luciánem se měli rádi, ale rodiče Mercedes jejich vztahu bránili. Proto si dívka únos vymyslela. Měla totiž obavy z přísného trestu,“ sdělil zmocněnec olašské dívky Oldřich Ševčík. Podle jeho slov si dívka zlomeninu nohy přivodila sama pádem na schodech.

„Nechtěla jsem, aby se s Lucianem stýkali. Byla jsem v šoku, když ji odvezl, tak jsem to ohlásila na policii. Teprve před třemi dny se mi Mercedes přiznala, že s ním jela dobrovolně,“ uvedla Anna Lakatošová.

„Změny ve výpovědích se daly čekat,“ reagoval státní zástupce Ivo Černík. Podle jeho slov pravděpodobně došlo k tiché dohodě mezi znesvářenými klany prostějovských a ostravských Olachů. „Je to obvyklé,“ podotkl.

Úterní výpovědi Mercedes a její matky však soudní senát nepřesvědčily. „Byly nevěrohodné,“ podotkla soudkyně Adéla Pluskalová.