Byty prostějovská radnice prodává přednostně těm, kdo v nich bydlí. Pokud partaje nezaplatí, dostanou šanci jiní.

„Starší nájemníci jsou nešťastní. Chodí k nám pro radu i podporu,“ uvedla Jitka Chytilová, předsedkyně prostějovské pobočky Sdružení obrany nájemníků České republiky (SON).

Dodala, že jejich kancelář v Kostelecké ulici číslo 17 navštívilo v této věci pětadvacet lidí.

„Ač je cena městského bytu vyčíslena třeba na půl milionu korun, vyšplhá se pro ty, kdo nemají hotovost, kvůli půjčce na jeho koupi a nutným opravám na milion a půl,“ spočítala Chytilová.

Zavzpomínala, jak se před více než deseti lety prodával městský byt jeho nájemníkovi za dvacet tisíc korun.

Přesto, že chce ohledně nynějších cen prodávaných nemovitostí s vedením města co nevidět jednat, upozorňuje, že Sdružení na ochranu nájemníků obecně nesouhlasí s prodejem městského nájemního bydlení.

„Radnice by neměla domy prodávat, ale dbát naopak o to, aby občané měli možnost získávat kvalitní bydlení v činžácích za takovou cenu, kterou si budou moci dovolit,“ tvrdí Chytilová.

Pět set bytů

Prostějov nyní nabízí kupcům, jimiž budou v první řadě sdružení nájemníků a bytová družstva, padesát bytových domů. Nejstarší z nich byl postaven zhruba před dvě stě lety, nejmladšímu je přibližně osm let.

Všechny domy mají dohromady více než pět set bytových jednotek. Očekávaný zisk z prodeje je sto sedmdesát milionů korun. Radnici pak zůstane ve vlastnictví ještě zhruba dvanáct set bytů.