Na konci července vydala Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny varování, podle kterého je UV záření solárií karcinogenní a prokazatelně zvyšuje hrozbu vývoje melanomu kůže a očního melanomu. Postupně se v reakci na to, začaly v médiích ve větší míře objevovat informace o škodlivosti opalování v soláriích, podpořené ale vyjádřením pouze hrstky lékařů.
„Kampaň o vysoké škodlivosti solárií byla podle našeho názoru řízena ze strany skupiny lobbistických firem. Zarážející je také fakt, že mediálně stupňované útoky na škodlivost opalovaní v soláriích proběhly v létě takřka bez souvisejících informací o škodlivosti přímého slunečního UV záření,“ uvedla Lenka Baláková, jednatelka firmy Bodysun provozující solárium i v Prostějově s tím, že i když se firmě daří udržovat stabilní klientelu, přesto ji útoky do značné míry poškodily.
Podle zástupců solárií v regionu ale nebezpečí z opalování v soláriích nehrozí, pokud se dodržují bezpečnostní normy a doba, po kterou lidé solárium používají. V této souvislosti se také solária postupně vypořádávají s normou EU nařizující nepřekročovat horní limit intenzity ozáření v hodnotě 0,3 W/m2. V praxi to znamená v řadě případů nutnou výměnu trubic a filtrů u strojů.
„Kontrola zařízení v našem prostějovském soláriu proběhla zhruba před měsícem. Jen u jednoho ze sedmi strojů byla mírně překročena hodnota záření nad povolenou hranici. Šlo o nový stroj a o nápravě s výrobcem jednáme,“ uvedla Baláková.
„Řešíme ale jiný problém, na skladě nám leží kvalitní lampy Philips s certifikátem EU nakoupené v lednu, ale nesplňující normu platnou od dubna. Norma byla zavedena bez toho, aby existovalo nějaké přechodné období pro využití dříve nakoupeného materiálu, jak bývá v podobných případech zvykem,“ dodala s tím, že dalším omezením pro solária je neexistence zastřešující organizace v podobě asociace provozovatelů solárií, takže se v řadě případů musí solária při obhajobě svých zájmů obracet na advokáty jednotlivě.
„V našem soláriu jsou nové stroje a všechny potřebné normy splňují. Navíc mají nainstalovaná i elektronická počítadla kontrolující intenzitu záření a dobu pod světly strávenou. Je ale pravdou, že splnění norem EU pro nás znamenalo zvýšené náklady,“ uvedla Hana Králová, vedoucí solárního studia megaSun v Prostějově.
Proti soláriím vystupují někdy kožní lékaři. Většinou se ale shodují v tom, že v opalování je vždy třeba volit zlatou střední cestu. „Co se týče škodlivosti opalovaní, tak máme ohlasy několika lékařů, že v rozumné míře je pobyt v soláriu vhodný právě pro řešení řady kožních problémů,“ doplnila Králová.
„V podstatě neexistuje zdravé opalování. Onemocnění kůže si mohou lidé způsobit na slunci stejně jako v soláriu,“ upozornila primářka kožního oddělení prostějovské nemocnice Marcela Rozkošová.