Konice dlouhá léta postrádá prostory pro bály, taneční zábavy a další kulturní či společenské akce. Třeba místní základní škola a gymnázium musí pořádat maturitní plesy v kulturním domě v sousedním Jesenci. I když budovu v Konici vlastní sokoli, opravu by nejspíš financovalo město.

„Jenže na rekonstrukci nemáme odkud vzít. Nedávno jsme dokončili kanalizaci, máme na ni i úvěr, takže v nejbližší době není oprava sokolovny reálná. Projekt je sice zpracovaný, ale kvůli nedostatku peněz se na něj práší,“ tvrdí místostarosta Konice Petr Vařeka.

Někteří místní lidé jsou ale přesvědčeni, že kanalizace a sokolovna spolu nesouvisí.

„Je to výmluva. Za kanalizaci jsme vděční, ovšem sokolovna se mohla opravit už dávno. Hlavně, že máme fotbalový stadion za desítky milionů, na němž se nehraje bůhvíco,“ netají se mnozí ze starousedlíků.

Část konické sokolovny využívají v současné době dobrovolní hasiči, mají zde klubovnu a pořádají schůze. Podle místostarosty Petra Vařeky tu sice prostory k pořádání plesů a zábav jsou, ale z hlediska velikosti neskýtají takový komfort jako třeba v Jesenci.

Jak se daří v Kostelci?

V Kostelci na Hané, kde se začne budovat nová kanalizace ještě do konce prázdnin, o opravě sokolovny neuvažují. „Nejde o to, že bychom nechtěli, ale sokolovna je majetkem České obce sokolské, takže město by do projektu investovat nemohlo. Pokud by se ale městu na delší dobu pronajala, mohli bychom o nějakých opravách přemýšlet,“ nechal se slyšet starosta Kostelce Ladislav Hynek.

Kostelecká sokolovna poskytuje zázemí lidem i spolkům.

„Pořádají se tady různá cvičení, aerobik, zumba, trénují zde lukostřelci nebo florbalisté. Na zimu už jsou rezervované čtyři termíny pro plesy,“ vypočítal Jozef Stanek, starosta místního Sokola.

V Kostelci se navíc během posledních tří let udělalo poměrně dost práce.

„V hlavním sále jsme vyměnili okna, spravily radiátory a topení. Nová okna máme i v šatnách. Snažíme se něco udělat každý rok, nakupujeme i nějaké vybavení, ale s financováním sportu to teď není moc slavné. Za finanční příspěvky od města jsme velmi rádi,“ uzavřel Stanek.

MARTIN LAŠTŮVKA