„Získali jsme na opravy na jaře od kraje milionovou dotaci s tím, že třicet procent musíme mít z vlastních zdrojů. Zažádali jsme obec o finanční dar ve výši 300 tisíc. Odklepli nám půlku, tak jsme si na zbylou částku museli vyjednat půjčku od Sokolské župy,“ popsala úskalí s obstaráváním peněz Jaroslava Florianová coby jednatelka Sokola Stražisko.

Hned při prvním pohledu na sokolovnu je zřejmé, že finance byli proinvestovány dobře. „Podařilo se nám vyměnit část střechy na hlavním objektu, střechy na okolních objektech a dokončit obnovu oken a dveří,“ ukazuje správce sokolovny Václav Nevrla.

Svépomocí potom Sokolové z vlastních peněz budovu nově vymalovali. „Byla to dřina, strávili jsme na tom hodiny a hodiny práce, ale výsledek stojí za to,“ sdělil s úsměvem Nevrla s tím, že teď sokolovna pěkně září čistotou.

Tím ale snažení Sokolů rozhodně nekončí.

„Příští rok bychom rádi opět požádali o dotaci a pokračovali v našem celkovém investičním záměru za zhruba čtyři miliony korun,“ vysvětlil starosta místních Sokolů Petr Novák. Podle něj by se hodilo, aby na řadu přišla rekonstrukce fasády, kotelny, šaten či sprch.

Starosta Novák ví, že shánění financí není jednoduchá záležitost, a proto by rád za Sokoly přidal i jedno vyjádření díků. „Rádi bychom poděkovali za pomoc se získáváním dotací panu Antonínu Duškovi a krajské sportovní komisi,“ nechal se slyšet starosta Novák.

Nejen na jihu Prostějovska vnímají problémy s rozorávanými mezemi.
Rozorávání mezí není komunistická minulost. Taky vám to zvedá žluč?
Opoziční zastupitel Petr Ošťádal za hnutí STAN v Prostějově. 22.11. 2019
Primátor má potřebu komentovat všechny naše příspěvky, říká Petr Ošťádal

Akcí jako máku

A teď trošku z jiného soudku. V souvislosti s chodem Sokola ve Stražisku je totiž nutné zmínit i skutečnost, že jeho členové jsou opravdu činorodí. Zatímco v radě dalších obcí se Sokolové starají nanejvýš o své fotbalové mužstvo a jednou za rok uspořádají hodovou zábavu, ve Stražisku je tomu úplně jinak. Díky Sokolu zde žije celá obec.

„Dá se říct, že co chvíle pořádáme nějakou akci. A ty jsou opravdu různorodé. Namátkou zmíním třeba dětský den, pivní slavnosti, sportovní turnaje, soutěže rodinných týmů, slavnost ukončení prázdnin, hodovou zábavu či pálení čarodějnic,“ vyjmenovala jednatelka Florianová a dodala, že těchto událostí se účastní desítky a někdy i stovky lidí nejen ze Stražiska, ale i z okolí.

„Snažíme se vždy, aby akce byly perfektně připravené, ale to víte naše finanční možnosti jsou omezené,“ doplnila Florianová.

A v obci organizují dokonce i jednu zimní kratochvíli, kterou jen tak jinde nemají. Každoročně se v závislosti na počasí snaží zprovoznit venkovní kluziště.

„Nejinak tomu bude i letos. Věřím, že bude mrznout a kluziště tak budou moci využívat zájemci co možná nejdelší dobu,“ zmínil se s úsměvem správce Nevrla.

Hrádek Špacírštejn u Lipové na Prostějovsku se svým stavitelem Zdeňkem Procházkou - 26. října 2019
Dočká se Špacírštejn nové střechy? Aneb příběh o plnění jednoho velkého snu
Historická budova Místního nádraží v Prostějově zatím nemá jasno o své budoucnosti. 12.11. 2019
Nad Místním nádražím v Prostějově visí hrozba demolice. Co vy na to?

Blížící se akce Sokolů ve Stražisku

Mikulášská besídka MŠ Stražisko s dětskou diskotékou

Mikulášská zábava

Pokud bude přát zimní počasí, tak soutěže na ledě pro děti a hlavně volné bruslení veřejnosti a hokejové zápasy

Vánoční turnaj ve Stolním tenise

Sokolský ples

Turnaj v badmintonu

Pálení čarodějnic