Dramatická noční volba do křesla místopředsedy strany vynesla překvapivě olomouckého primátora Martina Novotného. 

Toho právě Sokol nedávno porazil v krajské nominaci na místopředsednický post.

Petr Sokol, neúspěšný kandidát Olomouckého kraje na místopředsedu ODS nicméně prohlásil, že jej v sobotu příjemně překvapil počet hlasů, které dostal.

„Dnes je to kongres, na kterém vítězí kandidáti zejména těch velkých regionů a já jsem se dostal až do třetího kola, kde to nakonec nevyšlo. V zásadě to splnilo očekávání, ale samozřejmě bych byl raději místopředsedou. I přesto to byla dobrá soutěž," uvedl politik a politolog z Prostějova.

Nebudu kandidovat v patnácti kolech

O tom, že by kandidoval na čtvrtého místopředsedu ve druhém kole, prý neuvažoval.

„Přišlo za mnou několik delegátů z našeho nebo i dalších regionů a říkali, že se jim líbila moje kandidátská řeč a že by byli rádi, kdybych znovu kandidoval," pokračoval Petr Sokol a doplnil, že jejich návrh odmítnul.

„Na kongresu se volilo a já podporu nedostal a to ctím. Myslím si, že pravidla se mají dodržovat, proto tady nebudu kandidovat v patnácti kolech," sdělil v mezičase další volby neúspěšný prostějovský kandidát, který mimo jiné spolupracuje s pražskou Vysokou školou Cevro, jejímž zakladatelem je Ivan Langer.

Bývalí hráči tahají za nitky?

Jeho spolustraník z Olomouckého kraje Martin Novotný, se v prvním kole volby na místopředsednická křesla, své kandidatury vzdal.

V projevu, kterým své rozhodnutí zdůvodňoval, pak mimo jiné nepřímo narazil na zákulisní jednání a hráče, kteří již ve straně nepůsobí, ale stále mohou tahat za nitky.

V kuloárech kongresu se pak mluvilo i o tom, že Martin Novotný a Petr Sokol k sobě blízko příliš nemají.

„Nerozumím taktice, že někdo někde prohraje a pak vinu svaluje na někoho jiného. Po regionálním sněmu jsem slyšel řadu lidí, kteří říkali, že výsledek nakonec rozhodly nominační projevy. V Prostějově jsem teď ve volbách do poslanecké sněmovny dostal čtyřicet procent preferenčních hlasů, tedy víc než měl Martin Novotný v Olomouci," reagoval na dotaz ohledně projevu Novotného a vazby na Ivana Langera.

„Dnes to byly volby o změně a my, jako Olomoucký kraj, jsme se stejně jako většina v ODS shodli, že chceme větší změnu. Tady to dneska neprošlo," dodal Petr Sokol.