Tříčlenné odborné komise musí během dne přečíst a ohodnotit 62 prací z 16 oborů lidské činnosti. Barvy Prostějova v krajském kole hájí letos studenti všech tří gymnázií, pořádající průmyslovky v Lidické ulici a učiliště stavebního a obchodního.
„Soutěž je pro všechny typy středních škol. Studenti odborných oborů se samozřejmě zabývají jinými problémy, než gymnazisté. Ti mají možnost vyniknout hlavně v tématech humanitních předmětů,“ uvedl Petr Čížek, ředitel střední odborné průmyslové školy, na jejíž půdě krajské kolo probíhá.

Prostějov je v soutěži velmi aktivní a úspěšný. „Umístění na předních místech v celostátních kolech nebývá výjimečné,“ poukázal na schopnosti prostějovských studentů Čížek. „Loni vyhrál celostátní kolo v oboru elektrotechnika jeden z našich žáků. Jeho elektronický rybář zaujal i počítačovou firmu IBM, která ho nominovala do obdobné soutěže v Novém Mexiku. Tam se sjedou vítězové studentských prací z Evropy a Ameriky,“ zmínil se Čížek o důmyslném zařízení, které pracuje na principu bezdrátového přenosu dat. Zatímco lidský rybář může sedět někde v teple, jeho elektronický kolega obstará zaseknutí háčku, přitáhnutí úlovku ke břehu a zaslání informace. Člověku pak už jen stačí vytáhnout ulovenou rybu podběrákem.