"Nejsme město vybavené dostatečnou policejní ochranou. Nemyslím si, že sociálně slabí potřebují všichni pomoc. Je zde hrstka potřebných a pak velký pytel zneužívačů," uvedl třeba Zdeněk Snášel, jeden z obyvatel města.

Podobné názory, které se týkaly především obav ze zvýšení kriminality a nepořádku v Kostelci se ozývaly a nadále ozývají i od dalších místních. Proti sociálnímu bydlení vznikla také petice.

"Jsme přesvědčeni, že tato stavba by měla negativní vliv na kvalitu života všech obyvatel v této části obce," píše se třeba v petici, která okamžitě na sociálních sítích získala podporu.

Obhajoba projektu

Předsedkyně spolku Jana Citová se ale brání: nic špatného by podle jejích slov v Kostelci na Hané nevzniklo.

"Jednalo by se spíše o startovní byty, pro studenty či mladé rodiny a samoživitelky. Zkrátka pro lidi, kteří si vlastní bydlení zatím nemohou dovolit," uvedla pro Deník.

Město je proti

Její záměr však nezískal podporu ani radních. Ti na svém posledním zasedání výstavbu bytů jednohlasně odmítli.

"Regulované nájmy by zde byly vyšší než v obecních bytech. Při dotazu na to, zda ví jaký by byl zájem o takový druh bydlení, se paní Citová divila, proč by to měla zjišťovat. Taktéž bylo vedení města tvrzeno, že sousedé s plány souhlasí, ti o nich přitom nevěděli," poznamenal starosta města Kostelce na Hané František Horák.

Dále informoval, že spolek znovu žádá radní o souhlas, podporu projektu.

"Majitelé ho potřebují, aby byli zaštítěni nějakou institucí a měli tak větší šanci získat dotaci," sdělil František Horák.

Sám však stanovisko přehodnotit nechce.

Zkušenosti odjinud

"Zatím to nevypadá, že by nám hodlal spolek předložit nějaké nové informace k projektu. A po zkušenostech obyvatel ve Studenci či Stražisku mají lidé obavy, co z podobného záměru může vzejít," dodal.

Narazil tak na fakt, že bydlení označované jako sociální v těchto vesnicích už existuje. Zejména ze Stražiska je však hlášená policií výrazně zvýšená kriminalita, noví obyvatelé zdejší ubytovny dokonce kvůli této skutečnosti vyhláškou přijdou o příspěvek na bydlení.

Spolupráce s Charitou

Janu Citovou však zatím první neúspěch neodradil.

"Hovořili jsme už s Charitou. A ta projevila zájem o spolupráci," uvedla žena. Její slova později potvrdil ředitel prostějovské Charity František Hynek.

"Paní Citová mě oslovila. Bez toho, aby její záměr zaštítil poskytovatel sociální péče by měla pramalou šanci na zisk dotace. Já jsem jí řekl, že se spolupráci nebráníme," uvedl František Hynek s tím, že by mohla probíhat formou sociálního poradenství obyvatelům plánovaných osmi bytů.

Jejich budoucnost je však nejistá. Pokud by rada opět žádost zamítla, šance na zisk finančních zdrojů by se pro spolek smrskly.

"Vyloučit, že by tento záměr byl nakonec realizovaný, se ale vyloučit zcela nedá. Například na stavební úřad zatím ale žádost o vyřízení nedošla," informoval starosta.