„Vandalismu není možné nikdy úplně zabránit. Mohou to mít na svědomí opilí mladíci nebo osoby vyšinuté,“ komentoval to Miroslav Švancara, manažer Mezinárodního sochařského sympozia Hany Wichterlové. Na tuto akci se každým rokem sjíždějí do Prostějova sochaři z celého světa a ze silných kmenů tesají unikátní díla.

Švancara se zmínil, že škody na sochách zaznamenávají a v některých případech i řeší strážníci. „O poškozených artefaktech mají povinnost informovat odbor správy majetku města, který zajišťuje odborné opravy,“ konstatoval a zdůraznil, že na sochy míří městské kamery a strážníci je tak vidí přímo na svých monitorech.

Čmáraninu fixem na skulptuře Energie života, stejně jako vytržený kolík na plastice Drak nebude podle jeho slov těžké opravit. „Nápis půjde vybrousit. A ten trn se pak dolepí, což ale kvůli počasí uděláme až na jaře,“ podotkl Miroslav Švancara.

Postěžoval si, že lidé kradou dokonce i plastové popisky s názvem díla a jménem autora, připevněné původně na každé soše či soklu. „Musel jsem je na jednotlivá díla dávat už několikrát. Snad je berou děti jako suvenýry,“ vyjádřil se Švancara.

Také manažer Mezinárodního sochařského sympozia Hany Wichterlové se těší, až zahradníci a stavbaři začnou Smetanovy sady revitalizovat. „Mělo by k tomu dojít snad už příští rok. Sochy potom dostanou stabilní podstavce, které se připevní k podloží, a kovová označení,“ uzavřel.