Sochy, které dostalo město od kumštýřů pracujících se dřevem darem, jsou už ve špatném stavu a radnice pro ně nemá vhodné místo.
„Je to velká škoda. Pamatuji se, že na sympozium se sjížděli umělci z celého světa a jejich výtvory mohly zdobit město. Dříve stávaly sochy ve Smetanových sadech, ale teď už tam nejsou. Klidně mohlo město rozmístit dřevěné sochy po parcích ve městě. Je to taková neúcta vůči těm, kteří sochy dělali," myslí si Alice Fírská.
Mezinárodní sochařské sympozium Hany Wichterlové navštívilo za deset let více než čtyři sta tisíc návštěvníků a organizátorům se podařilo přivézt do Prostějova kumštýře z celého světa.
Celkem 57 umělců z devatenácti zemí vytvořilo v průběhu deseti let 67 soch.
Šest z nich tvoří památník k poctě profesoru sochařství Vladimíru Preclíkovi, čtrnáct soch v životní i nadživotní velikosti představuje tradiční betlém, který o Vánocích zdobí náměstí TGM, šest soch zdobí nádvoří plumlovského zámku a další stojí v areálu sociálních služeb. Zbylé sochy se město rozhodlo prodat.
„Nechali jsme si udělat znalecké posudky na třiatřicet dřevěných soch. Vyplývá z nich, že sochy byly vytvořeny z neošetřených a neimpregnovaných kmenů dřeva. Tento materiál ale není vhodný pro dlouhodobé venkovní umístění. Povětrnostní vlivy sochy poškodily, takže většina soch vyžaduje konzervátorské zásahy. Čtyři sochy znalec navrhl zlikvidovat, zbytek soch chceme prodat," řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil.
Švancara: Emoce do toho nevkládám
„Sochy v dobrém stavu jsme rozmístili po městě a část pronajali plumlovskému zámku, zbylé jsou velmi poškozené. Aby dřevěné sochy vydržely, musely by být impregnované. To ale organizátoři sympozia odmítli s tím, že chtějí vyrábět sochy ze surového dřeva," uvedla náměstkyně primátora Ivana Hemerková, která bývala ředitelkou sochařského sympozia.
Za pořádání deseti ročníků mezinárodního sochařského sympozia Hany Wichterlové přitom letos radní odměnili organizátora Miroslava Švancaru Cenou města Prostějova.
„Dostal cenu oprávněně," řekla Ivana Hemerková.
Za uzavřenou považuje záležitost i Miroslav Švancara.
„U desátého sympozia jsem byl hlavním organizátorem, ale financovalo jej město a jeho ředitelkou byla Ivana Hemerková. Moje role skončila tím, že jsem předal sochy jako dar městu a dál je to jeho záležitost. Do faktu, že město sochy nyní prodává, žádné emoce nevkládám," vyjádřil se.
Obálková metoda
Seznam soch najdou zájemci na internetových stránkách města.
„Prodej se uskuteční obálkovou metodou. Kdo nabídne víc, může si sochu odvézt. Cena musí být zaplacená před podpisem kupní smlouvy, náklady na odvoz soch hradí kupující," vysvětlil podmínky Jiří Pospíšil.
Nabídky mohou lidé podat písemně nebo osobně na magistrát do konce července.
Sochařské sympozium se konalo každý rok, pak se mělo pořádat jednou za tři roky a nakonec mu dala radnice před dvěma lety stopku.
„Sochařské sympozium byla noblesní akce a bylo výborné v době, ve které se konalo. Ale měli bychom se zaměřit na něco jiného," uvedla Ivana Hemerková.