„Původně bylo sympozium jednorázovou záležitostí. V zahradě Národního domu uhynulo osm vzrostlých lip a vznikl nápad, aby z nich vzešlo něco nového,“ objasnil za organizátory myšlenku zrodu sympozia Miroslav Švancara.

Velký ohlas veřejnosti a kladná odezva z řad umělců inspirovala město k zachování akce, jejíž náročnost a kvalita výtvorů se rok od roku zvyšuje. Trvá i idea vybudovat přírodní galerii současného moderního sochařství ve dřevě. V Prostějově by tak vznikla unikátní expozice, která nemá v zemi ani okolních státech z pohledu koncentrace soch na jednom místě obdoby.

Nově vytvořené sochy zůstanou po určitou dobu stát ve Smetanových sadech. „Zatím ještě nevíme, kam konkrétní sochy umístíme. Cílem je, aby stály na veřejných místech a lidé si je mohli prohlížet. Záleží na charakteru sochy, do které části Prostějova zapadne,“ uvedl místostarosta Pavel Drmola (ODS). Výjimkou je socha Myslitele španělského akademika Valeriana Hernandeze. Ta bude stát před budovou Reálného gymnázia a Základní školy města Prostějova ve Studentské ulici.

„Mnozí sochaři byli v České republice poprvé. Bylo důležité připravit jim dobré podmínky k práci i seznámit je s městem. Jaký obrázek si udělali o Prostějovu, takovou budou mít představu o celé zemi,“ nadnesl myšlenku, s níž přistupovalo město jako organizátor akce k tvorbě programu pro účastníky sympozia.

„Lidé byli velmi vstřícní a milí. Někteří nám pomáhali každý den při práci, jiní chodili kolem, sledovali sochy a občas se i dali s námi do hovoru,“ pochválil atmosféru ve Smetanových sadech David Kochavi z Izraele.

Na dva týdny změnili někteří Prostějované své návyky. „Z práce domů chodím přes hlavní náměstí. Teď jsem změnila trasu a prošla se Smetanovými sady. Líbila se mi vůně čerstvého dřeva a mohla jsem den po dni pozorovat, jak sochy dostávají konkrétní podobu,“ vysvětlila Petra Konečná z Prostějova.

Za podpory města se na šesti ročnících sochařského sympozia vystřídalo už třiatřicet umělců, kteří vytvořili pětatřicet soch. Ty jsou nyní rozmístěny v zahradě a interiéru Národního domu, Smetanových sadech, Kulturním klubu Duha, domově důchodců v Nerudově ulici, areálu nemocnice a na kruhových objezdech. „Zvažujeme možnost, vydat průvodce, aby lidé věděli, kde se sochy nacházejí. Turisté by si při prohlídce soch mohli současně prohlédnout celý Prostějov,“ nastínil myšlenku místostarosta města.