„Tak na začátku jsme poznali pohádku O Šípkové Růžence, pohádku Tajemství staré bambitky nemáme ještě tolik zažitou, čertík s vodníkem z Princezny ze mlejna nás nikdy neomrzí a Císařův pekař děti nikdy neviděly, ale myslím si, že Golema znají," popovídala za své dvě děti pětiletou Natálku a sedmiletého Péťu maminka. „Vůbec jsme nečekali, že se začne hýbat," doplnil Péťa maminku.

„Tady je to podivné. A ten Golem je opravdu živý?" bavil svými neodolatelnými hláškami, ani ne tříletý Matyáš svou rodinu.

Dětem se líbily všechny pohádky, ale to, jak je možné, že herci dali do pohybu i bájného Golema, nedalo spát ani dospělým.

„Do pohádkových prohlídek jsem zapojila i svou rodinu a přátele, kteří se k nám začali připojovat. Doslova tím všichni žijí. V případě Golema přišel s nápadem vytvořit tuto postavu můj manžel a jeho kolega. Přijeli sem na zámek a doladili ho do posledního detailu," nechala se slyšet asistentka kastelána Kateřina Jenešová.

Bájného Golema pro zámecká představení vytvořili za tři měsíce Martin Drmola a Martin Jeneš. Díky pilné práci skutečně stvořili Golema se vším všudy.

„Je vyrobený z krabice od lednice. Vyráběli jsme jej v garáži asi tři měsíce. Chtěli jsme vytvořit hlavně pořádné chlapisko. Jak funguje, je tajné. Dáme mu šén, a pohne se. Dějí se zde zkrátka tajné věci a oživili jsme ho," vtipkovali Martin Drmola a Martin Jeneš.

Každá pohádka, představení i umělecká výstava na Zámku Plumlov je originál, přestože zde mají svou tradici.

„Setkala jsem se s tím, že chodí lidé a říkají. ´Jo, to jsem viděla před dvěma roky.´ Ale to není možné, každé představení je totiž originál. Pokaždé vybíráme úplně nové scény," upozornila Kateřina Jenešová.

Letošní sezóna bude bohatá na divadelní scény, o které se kromě herců postarají i šermíři. Navíc zde budou k zhlédnutí i představení, která měla svou derniéru. „Pro návštěvníky může být zajímavý program 10. května, kdy se zde odehraje představení divadla Point Testosteron, které mělo již derniéru. Takže kdo představení neviděl. Bude tu mít jedinečnou možnost," informoval kastelán zámku Pavel Zástěra.

NENECHTE SI UJÍT NA ZÁMKU PLUMLOV:

26. dubna – vernisáž výstavy Marie Havlenové – Saudkové, dcery fotografa Jana Saudka

10. květen – Zahájení zámeckého divadelního roku – Divadlo Point – Testosteron

17. a 18. května – Šermířský víkend se Salvou Quardia

14. června – Žena Charme, která se letos ponese v řeckém stylu. Vystoupí zde pěvecké duo – sestry Martha a Tena Elefteriadu.

V letních měsících zde bude vystavovat Lilian Amann (30. srpna vernisáž) a prostory zámku si pro své obrazy vybral také slavný malíř Kristian Kodet.