„Vzali jsme si s manželkou hypotéku dva miliony korun na dům. Oba jsme slušně vydělávali, takže jsme se splácení nebáli. Manželka ale před rokem dlouhodobě onemocněla a příjmy nám šly razantně dolů. Neměli jsme dost peněz na zaplacení všech poplatků. Dluhy se nám začaly hromadit a dopadlo to tak, že jsme museli dům prodat a přestěhovat se do menšího bytu,“ popsal vlastní zkušenost Petr Urban z Prostějova.

Dražeb přibylo

Celkový počet dražeb se za minulý rok zvýšil v České republice o osmnáct procent.

„Množství dobrovolných i nedobrovolných dražeb, jejichž předmětem byly nemovitosti zajišťující pohledávky z hypotečních a spotřebitelských úvěrů, loni opravdu narostlo,“ potvrdil Libor Nevšímal, obchodní ředitel jedné z největších dražebních společností Naxos.

Zatímco v roce 2010 provedli dražební společnosti 2916 dražeb, minulý rok to bylo již 3436. Z toho 795 nedobrovolných.

"Levné hypotéky"

Na nárůst nesplacených úvěrů má přímý vliv jejich snadnější dostupnost. Úrokové sazby byly na podzim loňského roku na historickém minimu, čehož využila spousta lidí.

„Řada z nich se nechala zlákat nižší úrokovou sazbou, sjednali si úvěr a podcenili splácení. Místo, aby se v případě finančních problémů obrátili na banku a pokusili se s ní domluvit na rozložení splátek, přestali platit. A to už je pak cesta do pekel,“ tvrdí Ivo Gavlas, ředitel aukční a realitní agentury Gavlas.

Objem půjček na bydlení rok od roku roste. Na konci minulého roku dlužili Češi za nemovitosti 780 miliard korun, přičemž hypotéku má zhruba necelá pětina lidí. Podle indexu sdružení Solus, které sleduje platební morálku lidí, má problémy se splácením osm procent Čechů.

Nesplácení měsíčních poplatků za úvěry je také hlavní příčinou k podání žádosti o osobní bankrot. Ve srovnání s minulými lety se v insolvenčním rejstříku objevují stále častěji osoby, kteří nezvládli svoje půjčky.

„Lidé by si měli opravdu pečlivě promyslet, kolik mohou měsíčně splácet. Musí počítat i s variantou, že přijdou o zaměstnání či dlouhodobě onemocní. Výši splátek by si měli nastavit tak, aby je ani jedna z těchto variant při splácení neohrozila,“ radí Ivo Gavlas. (ham)