O tom, kdy začne centrum rodinné péče fungovat a jak je pro Prostějov potřebné, jsme si povídaly s Reginou Šverdíkovou z prostějovské pobočky občanského sdružení.

Klokánek bude sídlit na Západní 72 v Prostějově v budově, kterou občanskému sdružení věnoval prostějovský magistrát. Původně mělo centrum pro děti v nouzi začít fungovat na konci letošního roku, nakonec se však jeho otevření o pár měsíců posouvá. V jakém stavu tedy vybudování centra nyní je?
Dokončili jsme vydání stavebního povolení a v nejbližších dnech by se mělo začít stavět. Počítám, že se stavbou začneme během dvou týdnů. Kromě rekonstrukce budovy budeme muset ještě přistavět jedno křídlo do dvora tak, aby zde mohly být otevřeny čtyři byty. V každém se budou dvě tety pěstounky po týdnu starat o maximálně čtyři děti, a celková kapacita zařízení tak bude šestnáct dětí. Fungovat by mohl začít na jaře, ale stanovit přesné datum je nyní předčasné. Každopádně jsem ráda, že se Klokánek v Prostějově už začíná rýsovat.

O tom, že v Prostějově chybí centrum rodinné péče, se mluví už řadu let. Minulý rok jste pomohli téměř dvěma stovkám rodin, jaká je zatím letošní statistika? Kolik rodin u vás vyhledalo pomoc?
Loni jsme pomohli 173 rodinám, z toho 95 k nám přišlo poprvé, přičemž největší nápor jsme zaznamenali před Vánocemi. Letos už registrujeme 86 nových rodin, které vyhledaly naši pomoc. Řada z nich jsou lidé, kteří za námi přicházeli ještě jako děti se svými rodiči a přetáhli si od nich špatné návyky, nebo i ti, kteří se k nám vrací opakovaně.

Exekuce i zanedbání péče 

Kolik dětí jste museli v letošním roce umístit do jiných Klokánků?
Je to bohužel vysoké číslo. Do Klokánku už jsme umístili 24 dětí, což je hodně. Ročně to bývalo kolem deseti dětí.

Čím je to způsobeno? Jsou na vině především dluhy a exekuce, nebo je to něčím jiným?
Přibývá lidí, kteří přichází o bydlení ne kvůli exekuci, ale kvůli podvodně uzavřené nájemní smlouvě. Teď jsme řešili dva takové případy po sobě. Samozřejmě že u některých rodin, které přijdou o střechu nad hlavou, za to mohou dluhy i exekuce. Řešili jsme například případ, kdy matka musela na dlouhý pobyt do nemocnice a neměla peníze, anebo jsou to i případy, kdy se jedná o zanedbání péče.

Výtahem k mamince bez bot

Jaké problémy v rodinách musíte nejčastěji řešit?
Jsou to případy, kde matka nebo otec brání kontaktu dítěte s druhým rodičem, a děti se tak často stávají štítem mezi oběma rodiči. Měli jsme případ, kdy otec vyzul svému synovi v přízemí panelového domu boty, které mu koupil, a výtahem ho poslal do osmého patra. Tam mu matka zase obula boty, které mu koupila ona. V poslední době přibývá i rodičů závislých na alkoholu či jiných návykových látkách, na což se často přijde hned v porodnici. Také řešíme případy domácího násilí a rozvody, přibývá také rodin ve finanční a bytové nouzi.

Vybudování Klokánku, které bude stát kolem deseti milionů korun, jste se rozhodli postavit na dluh. S financováním projektu vám má pomoct i výtěžek z charitativního koncertu Hradišťanu, který proběhne 18. září v městském divadle.
Je to hezký pocit, když lidé vidí potřebnost projektu. Ozval se nám i pán, který nám nabídl, abychom v jeho provozovně vystavili kasičku, do které mohou lidé přispívat. Jsme rádi za každou korunu, kterou lidé podpoří vznik Klokánku v Prostějově, a také za každého člověka, který se nám snaží jakýmkoli způsobem pomoci. Ti, kteří by chtěli na otevření zařízení v Prostějově přispět, mohou zaslat peníze na účet 3055103/0300 s variabilním symbolem 514. Za všechny příspěvky moc děkujeme.