„Povolení řešení úpadku Oděvního podniku reorganizací se ruší. Situace bude řešena konkurzem,“ konstatoval v pondělíráno soudce Kozák na portálu justice.cz. Konkurz podle něj nemusí nutně ukončit výrobu v podniku. „Záleží pouze na tom, zda má firma peníze na další provoz, nebo jí finance chybí,“ vysvětlil Jan Kozák.

Má OP Prostějov peníze na platy, energie či dopravu?

„Nejspíš ne,“ míní šéfka podnikových odborů Helena Vyroubalová. Firma od počátku roku prodělala v průměru třicet milionů korun během každého měsíce. „Peníze jsme čerpali i z prodejů v podnikových obchodech. Jelikož však nenabízejí nové kolekce, tržby jsou v obchodech stále nižší,“ řekla Vyroubalová, která chce o budoucnosti podniku a stovek zaměstnanců jednat v nejbližších hodinách s ředitelem OP Prostějov Jiřím Tuvorou.

Chod firmy budou řídit inslovenční správci

„Chod firmy však budou určovat její insolvenční správci. Jaroslav Svoboda z Brna a Jiří Kocvrlich z Přerova,“ podotkla. Soudce Jan Kozák jim dal desetidenní lhůtu pro předložení zásad rozprodeje majetku Oděvního podniku.

„Věřím, že se za tu dobu podaří správcům v rámci Oděvního podniku připravit jasnou koncepci budoucího fungování, vyčlenit životaschopné části výroby a prodejny, nabídnout je investorům a udržet tak alespoň tyto zdravé části firmy v provozu,“ doufá navzdory slovům šéfky odborů Jiří Karásek, jednatel společnosti Textil Invest, která je nejaktivnějším věřitelem OP.

Proč OP kleslo až na dno?

Karásek se zamýšlí nad tím, co Oděvnímu podniku zlámalo vaz.

„Podnik nebyl schopný plnit své závazky již loni. Kdyby se už v té době situace za přispění největšího věřitele, jímž byla Česká spořitelna, řešila, mohl se podnik ozdravit. Nicméně se ukazuje, že zásadní restrukturalizace nebyla prováděna“ prohlásil Jiří Karásek.

Česká spořitelna přišla s návrhem reorganizace, alespoň podle materiálů, které jsou dostupné na portálu justice.cz, teprve letos v březnu.

Poté, co ji soudce vyloučil z věřitelského výboru (kvůli hrozbě příliš velkého vlivu na chod firmy), odmítla Česká spořitelna OP financovat, ač měla zástavní právo na celém podniku a tudíž bez jejího souhlasu nebylo prakticky možné nakládat s jeho majetkem. Přestože byla vyzývána k součinnosti s věřitelským výborem, nikdy svou koncepci ozdravění Oděvního podniku nepředstavila.

Co se bude asirozprodávat?

Nadbytečné nemovitosti a jiný majetek OP bude zřejmě brzy na prodej. Jde například o nevyužívané areály v Jeseníku, Ostravě, Uherském Hradišti, Konici, Lošticích, Uherském Ostrohu, Brodku u Prostějova a v Drahanech.

OP navíc disponuje skladovými prostory, a to v Prostějově a v Olomouci. Má však také rekreační objekty ve Svatouchu na Chrudimsku, v Prostějově a v Mostkovicích.

Jan Plenař, realitní makléř a specialista na komerční objekty Olomouckého kraje, před nedávnem předpokládal, že o menší objekty OP, jakmile budou na prodej, by mohli mít zájem místní podnikatelé.

„Obecně ale nyní platí, že prodej komerčních prostor trvá několikanásobně déle a jejich ceny jsou nižší, než dříve,“ zdůraznil makléř. O velké výrobní a skladovací prostory se pak podle jeho slov mohou zajímat i zahraniční investoři. „Netroufám si ale odhadnout, zda se prodej takových kolosů zdaří,“ řekl pro Deník Jan Plenař.

SOUVISEJÍCÍ:Strávila 33 let v OP. Končí na pracáku jako 300 dalších