Na kandidátních listinách se objevují nejen právníci, lékaři či doktoři věd, ale i magistři, inženýři a diplomovaní specialisté.
„Vysokoškolské tituly je trend, který se v České republice usadil hned zpočátku 90. let. Kopírujeme západní Evropu, není to nic neobvyklého," vysvětlil uvažování politických uskupení politolog Univerzity Palackého Pavel Šaradín.
Dodal, že podle sociologických průzkumů mají lidé vysokoškolsky vzdělaní blíže k politice, sledují ji a více je táhne se do ní zapojit.
„Zároveň je to osvědčený tah. Vysokoškoláci pravděpodobně byli ve své profesní kariéře úspěšní a mohli by být lákadlem i pro voliče," podotkl.
Doktoři táhli. Jak to bude letos?
Před dvaceti lety představovalo největší záruku pro zvolení povolání lékaře, gynekologa či primáře. Toto povolání si nevybral žádný z lídrů politických stran a hnutí, přesto doktoři z kandidátních listin nezmizeli.
Čtyři doktoři medicíny kandidují za Pévéčko, KSČM postavila do čela kandidátní listiny doktora pedagogiky, dvojkou ČSSD je doktorka přírodních věd a za KDU-ČSL doktorka veterinární medicíny. Polovina z politických stran a hnutí postavila do čela kandidátky inženýra (ANO 2011, KDU-ČSL, ODS, Republikánská strana Čech, Moravy a Slezska, TOP 09 a nezávislí Prostějované, Změna pro Prostějov).
Nejvice důchodců kandiduje za KSČM
Lidí, kteří mají u svého jména uvedeno důchodce, je na některých kandidátkách nemalá část. Nejstarší členskou základnu mají tradičně komunisté, což se projevuje i ve skladbě kandidátek.
„Platí to u jakýchkoli předchozích voleb. Obecně důchodci vnímají více sociální jistoty před rokem 1989," zmínil politolog.
V Prostějově najdeme na kandidátní listině komunistů z celkových 35 kandidátů patnáct důchodců.
„Není to záměr, protože nám jde o potřeby všech vrstev obyvatel. Někteří senioři však pracovali pro město dvacet až třicet let, jsou s městem spjati a znají jeho fungování," uvedl Josef Augustin ze strany, za niž kandiduje vůbec nejstarší člověk v regionu. Je jím pětaosmdesátiletý Otokar Hořínek, který v roce 1956 vystřílel na olympiádě v Melbourne pro Československo stříbrnou medaili, stal se sedmnáctkrát mistrem republiky a devětkrát překonal československý rekord. Český olympionik.
„Má obrovský přehled v oblasti sportu a mládeže, kontakty a chuť se zapojit do dění. Nemáme lepšího odborníka na oblast sportu," dodal Josef Augustin.
Mládí vpřed
Naopak v politickém hnutí ANO 2011 nevypsal ani jeden kandidát v políčku povolání slovo důchodce. Za hnutí se chce naopak podílet na politickém životě jeden ze šesti nejmladších kandidátů v regionu, osmnáctiletý Ondřej Provazník. Ten od roku 2007 působí v Zastupitelstvu dětí a mládeže města Prostějova.
„Práce v dětském zastupitelstvu je přínosná, ale nemám v něm tolik možností, jak ovlivnit dění v Prostějově. Z vyšší politiky se dá leccos pozitivněji ovlivnit," míní mladý kandidát.
„Je důležité, aby byli v politice i mladí lidé, a je fajn, že se o ni zajímají. Jsou to oni, kdo budou ve městě či v obci žít, bydlet a tvořit vize. Je důležité, aby byly v politice zastoupeny všechny věkové kategorie, protože každou skupinu trápí něco jiného," řekla Hana Naiclerová, předsedkyně místní organizace ANO v Prostějově.
Podle odborníka nemají ve volbách moc velkou šanci uspět kandidáti s neobvyklým zaměstnáním. Smuteční řečník či sládek (ODS), ošetřovatel skotu či sedlář (Republikánská strana Čech, Moravy a Slezska) voličům spíše nabízejí možnost, pokud nechtějí dát hlas celé kandidátce.
„Povolání je potom při volbě něčím nápomocným, ale obecně až takovou roli nehraje," sdělil Pavel Šaradín.
Volby do zastupitelstev obcí a měst se uskuteční ve dnech 10. a 11. října.
Volební střípky V Prostějov kandiduje do zastupitelstva 12 politických stran a hnutí
Kandidátky všech stran a hnutí obsahují 35 jmen, výjimkou je Koruna česká s 11 jmény
Do zastupitelstva kandiduje 396 lidí, do lavice jich usedne 35
Nejmladší kandidát má 18 roků, nejstarší 85 let