„Je dobře, že načítání stránek bude od června rychlejší. Obecní internet je totiž strašně pomalý,“ řekla pětatřicetiletá Monika ze Smržic.

Smržická starostka Hana Lebedová se zmínila, že rychlost zvyšují jak kvůli stížnostem lidí na dlouhé načítaní stránek, tak díky skvělé nabídce providera.

„Změnou poskytovatele jsme dosáhli toho, že za stejné peníze jako dosud zvýšíme rychlost připojení ze dvou na osm megabitů za sekundu,“ vysvětlila.

Službu využívá každá druhá domácnost

Mikrovlnné vysílání přijde smržickou obecní pokladnu na sto tisíc korun ročně. „Službu využívá zhruba dvě stě dvacet domů, tedy zhruba každá druhá domácnost v obci,“ spočítala Lebedová. Zdůraznila, že obec chtěla bezplatným internetem zvýšit počítačovou gramotnost místních, což se jí podařilo.

Petr Hrůza, z obchodního oddělení poskytovatele smržického obecního internetu, neví o žádné jiné obci na okrese, která by lidem nabízela masivní a bezplatný přístup na web. „Ve světě je to přitom běžné,“ prohlásil.

Nabídku internetu zadarmo pro obyvatele města slibovala před pěti lety prostějovská radnice. Místostarosta Pavel Drmola ještě v roce 2007 ujišťoval, že město má stále zájem poskytnout lidem komplex služeb pomocí internetu. Blíže se však tehdy nechtěl vyjadřovat s tím, že konzultantská firma bude mít podklady pro projekt „metropolitní sítě“ až na podzim.

V Prostějově zdarma jen na náměstí a v kavárně

„Bezplatné připojení nabízí úřad pouze na náměstí T.G. Masaryka a v kavárně Národního domu. O plošném pokrytí neuvažuje,“ konstatoval Leo Schlattauer, vedoucí odboru informačních technologií prostějovské radnice. Vysvětlil, že by se takovou nabídkou mohla dostat radnice do problémů se zákonem. „Obecní internet zadarmo je dobrá věc. Můžou jej ale napadnout komerční poskytovatelé těchto služeb,“ dodal.

Petr Hrůza však obavy z porušování zákona nemá. „Internet je určen pro domácí uživatele, nikdo, negarantuje žádné rychlosti ani dostupnost,“ poznamenal.