Na Praděd se vydaly letos i ženy. "Nejobtížnější a nejdelší trasu zvolilo osm odvážlivců a mezi nimi byly i dvě ženy, což nebývá zvykem," informoval duchovní otec akce Zdeněk Balcařík a dodal: "Myslím, že bude účast velmi slušná, protože nám počasí přeje." Krátce po deváté hodině ranní už organizátoři z Klubu českých turistů Smržice registrovali přes tři stovky účastníků.

Koncert písničkáře Pokáče na prostějovském náměstí T. G. Masaryka. 24.8. 2021
Pokáč nadchl zaplněné náměstí v Prostějově. Podívejte se na VIDEO a FOTKY

Nejoblíbenější je krátká vyjížďka. Vydal se na ni i starosta. "Je hezky, tak jsme vyrazili se ženou. Dáme jen osmnáct kilometrů, manželka musí do práce," komentoval Aleš Moskal.

Skládačka zvládne úplně všechno. "Jedeme asi potřetí nebo počtvrté. Vždycky nejdelší trasu pro horská kola. Můj stroj i nohy zvládnou všechno, jedu z kopce rychleji než všichni ostatní, protože nebrzdím," smál se David Löffler se svou letitou skládačkou, jenž vzal i syna a manželku s mnohem modernějšími stroji a dodal: "Letos už jsem na ní jel na Vysočině závod o délce 190 kilometrů."

Dvoreček radosti. Obnovená tradice populární akce v Ptenském Dvorku nabídla zábavu pro všechny generace. 14.8. 2021
Pivo za 10, muzika a ohňostroj zdarma. Dvoreček radosti bavil stovky lidí

Odloží kolo a stoupne za pípu. Na osmatřicetikilometrovou trasu se vydal i místní hospodský. "Musíme spěchat, čeká nás práce. Odpoledne bude v hospodě plno," smál se Pavel Opluštil, majitel smržické hospody Na Kocandě a před nasednutím se posílil společně se svými parťáky domácí ohnivou vodou.

Smržická šlapka je zkrátka kultovní akcí, na kterou se vydávají dlouhé roky celé generace.