Prodlevu mezi instalací a první výukou na tomto zařízení využijí kantoři k tomu, aby se ho naučili co nejlépe ovládat. „Jde o složitý přístroj se spoustou softwaru,“ podotkla k tomu ředitelka.

Jak vůbec panel vypadá? „Je to speciální tabule napojená na počítač. Ovládá se pomocí dotyků ukazovátka, které je součástí dodávky,“ vysvětlila ředitelka.

Interaktivní tabule stála sto čtyřicet tisíc korun. „Z krajských peněz jsme za ni dali pětadvacet tisíc, zbytek zaplatila obec,“ zmínila se Marie Zoubalová. Na školu, které šéfuje, je pyšná.

„Chodí k nám pětasedmdesát žáků. Mají dobře vybavené učebny, kvalitní sportoviště a větší zahradu. Děti jsou ve třídách zhruba po patnácti a učitelé se tak mohou každému z nich věnovat jednotlivě, což zvyšuje kvalitu výuky,“ prohlásila s tím, že do jejich zařízení dochází děti od první do páté třídy.

Ředitelka Zoubalová ale netají, že by ji potěšilo, kdyby se ve Smržicích učilo přece jen o pár dětí víc. „Pětasedmdesát školáků, které máme, je podle ministerských tabulek minimální počet žáků, které můžeme vyučovat bez toho, aby na kantorské platy doplácela sama obec,“ podotkla.

Přeje si, aby nějaké školáky přivanulo do smržických tříd zrušení prostějovské Základní školy v Rejskově ulici, k němuž dojde s prvním červencovým dnem letošního roku. „Dětem nabízíme kvalitní výuku, individuální přístup a dobré zázemí. Cesta do naší školy po cyklostezce trvá z Prostějova tak deset minut,“ láká ředitelka Marie Zoubalová.