„Na vandru ve Smržicích jsme poprvé. Kosíř známe, ale pochod jsme nikdy nešly. Těšíme se,“ svěřily se sympatické účastnice z Pardubického kraje, které zvolily trasu dlouhou 18 kilometrů.

Organizátoři vyznačili celkem pět pěších tras, od pěti do padesáti kilometrů. Cyklotrasy letos raději zrušili, aby zredukovali počty lidí na startu, kde by jinak byly davy.

„Zatím je do stovky účastníků. Lidí, kterým voda nevadí, je docela dost,“ reagoval kolem 9. hodiny na nepřízeň počasí Zdeněk Balcařík z pořádajícího Klubu českých turistů Smržice.

„Na padesátce máme pět účastníků, na osmadvacítce dvanáct,“ počítal hlavní organizátor jména na startovací listině.

Patricio Porčogoš, Prostějov, narozen 19. května 2021 v Prostějově, míra 48 cm, váha 2850 g
Nově narozená miminka na Prostějovsku - 20. týden roku 2021

Déšť ho nemohl odradit

Před 9. hodinou se ve sportovním areálu objevil Miloslav Dundálek z Pňovic na Olomoucku. Nikdy nevynechal. Odchodil i deset ročníků Prostějovského vandru, předchůdce smržické akce.

„Déšť mě přece nemohl odradit. Chodila i moje maminka, která bude mít pětadevadesát let. Pro turistiku mě nadchla ona. Kolik si dnes dám? Osmnáctka bude stačit,“ svěřil se sympatický vousáč, který má na kontě 27 vandrů.

Zápasem s Ruskem byl zahájen světový šampionát v hokeji. Fandilo se i na fotbalovém hřišti v Čechovicích.
Makrely, pivo a hokej. V Čechovicích se fandí na zahrádce, podívejte se

Řada zrušených akcí

Smržický vandr je jednou z mála jarních akcí, kterou se turisté v Olomouckém kraji rozhodli uspořádat vzhledem k protiepidemickým nařízením. Zrušili populární Bouzovskou 30, Na kole Přerovskem či Pivovarskou čtvrtku – pochod za Ryzím pivem. Příští víkend nebude ani nejvyhledávanější středomoravská akce - Putování za loštickým tvarůžkem.