V minulosti získala obec několik významných ocenění za péči o veřejnou zeleň. Vlastní například Zelenou stuhu za celostátní prvenství v soutěži Vesnice roku z roku 2010, o rok později druhé místo v celoevropském klání Entente Florale a v dalším roce navštívily Smržice i komisařky ze zámoří a výsledkem bylo ocenění v mezinárodní soutěži Communities in Bloom 2012 v kanadském Edmontonu.

"Výsadbě stromů a údržbě zeleně se věnujeme hodně. Chceme, aby naše obec byla stále zelená," uvedl starosta Aleš Moskal.

Smržice jsou známé i zásluhou společností, jejichž výroba a činnost daleko přesahuje hranice hanáckého regionu. Zemědělské stroje z Hané dobývají celý svět, stromky rostou v celé republice a maso a uzeniny chutnají Čechům i Slovákům.

"Samozřejmě, že to obci přináší nějaký daňový efekt a také povědomí o obci. Například firma Laski je známá po celém světě. Máme tu i Arboeko, které je známé celorepublikově. Dále tu je i Agro Haná a Makovec," komentuje starosta.

Ve Smržicích se vyrábí světově známé frézy na pařezy. Zakladatelem firmy Laski je Zdeněk Zapletal.
Stroje ze Smržic míří i na Zéland. "Nejvíc jedou frézy na pařezy," říká Zapletal

Stará fara i tradiční pochody

Dominantní stavbou je i kostel sv. Petra a Pavla, nejstarší budovou v obci je fara, která pochází z roku 1761 a na místě starého zbořeniště ji v barokním slohu postavil farář Vogl. "Právě fara si zaslouží rekonstrukci," říká starosta.

Z dalších zajímavých staveb zaujme budova obecního úřadu a nepřéhlednutelné je i sídlo místních zahrádkářů. V centru obce pak dohlíží na park stejného jména socha sv. Jana Nepomuckého.

Mezi širokou sportovní veřejností jsou velice populární akce Smržická šlapka a Smržické vandr organizované Klubem českých turistů Smržice. "Sjíždějí se k nám lidé z širokého okolí. V den konání těchto akcí, se počet obyvatel prakticky zdvojnásobí," říká s hrdostí v hlase Aleš Moskal.

Starosta obce Smržice Aleš Moskal
Lidi k nám chtějí, nejsme žádná hanácká placka, říká starosta Smržic