„Když jsem šla ráno do práce, tak se nedalo vůbec dýchat, a o víkendu to nebylo o moc lepší. Jsem astmatička, a když je zhoršená kvalita vzduchu, tak to na sobě hned poznám. Teď bude zase pár měsíců krušných," posteskla si Jana Sobášová z Prostějova.

V pondělí o půl deváté ráno ukázala měřící stanice více než dvojnásobnou hodnotu prachu ve vzduchu, než je povolený imisní limit.

„Naměřili jsme 106 mikrogramů prachu na metr krychlový, přitom limit povoluje jen padesát," řekl Eduard Jarcovják z Českého hydrometeorolo­gického ústavu v Ostravě.

Hodnoty polétavého prachu dosáhly pátého stupně ze šesti a lidem v Prostějově se tak dýchalo nejhůře v celém kraji.

Během dopoledne se začala situace zlepšovat a kolem oběda se hodnoty prachu zastavily na stupni tři.

Překročení limitu není v Prostějově ničím neobvyklým.

Smog se ve městě tvoří hlavně kvůli automobilové dopravě. Prostějovu chybí obchvaty, které by řidiče odbočující z rychlostní komunikace R46 na západ vedly mimo město.

Na podzim a v zimě se na dlouhodobě neutěšené situaci podepisují především komíny, po zbytek roku také pole, ze kterých žene vítr do obydlených oblastí drobné částečky půdy.

Zvýšené množství znečišťujících látek má vliv na zdraví lidí.

„Špatné ovzduší nemusí přímo vyvolat onemocnění, ale často vede k jeho zhoršení, a to především u nemocí dýchacích cest a srdečně-cévních chorob," potvrdil praktický lékař Karel Skřivánek.

Začne foukat od jihu a přijde déšť

Důvodem je menší odolnost organismu, který je náchylnější k virovým či bakteriálním infekcím.

„Lidé by měli zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, doporučuji nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorům," vyjmenoval preventivní opatření Karel Skřivánek.

Podle meteorologů by se však měla situace během týdne zlepšovat.

„Už během pondělí začne foukat od jihu a jihovýchodu vítr a rozptylové podmínky se budou lepšit, i když úplně vyčistit vzduch se nepovede. V průběhu středy a čtvrtka očekáváme slabý déšť, který také pomůže pročistit ovzduší," nastínil výhled na další dny meteorolog.