Česká klasika je stále jedním z nejoblíbenějších jídel

Ať už s hranolky nebo vařeným bramborem. Na talíři s velkou porcí tatarky nebo v housce jako hamburger - smažený sýr má dlouhé zástupy příznivců. Je natolik oblíbený, že ho lze najít v poledních menu takzvaných třetích cenových, ale i na jídelních lístcích drahých restaurací. Mnohdy platí, že v nabídce restaurací zůstává sýr v trojobalu jediným bezmasým jídlem. Návštěva regionálních podniků nás utvrdila v tom, že na smažák Češi nedají dopustit.

Smažený sýr je klasikou českých bufetů a restaurací. Nechybí prakticky v žádném podniku. Ilustrační fotoSmažený sýr je klasikou českých bufetů a restaurací. Nechybí prakticky v žádném podniku. Ilustrační fotoZdroj: Deník/VLP Externista

Restaurace a pivnice U Hudečků, Prostějov

Dobrým jídlem vyhlášená prostějovská restaurace v těsném sousedství zimního stadionu, je svým gastronomickým zaměřením od oblíbené lidovky v podobě smažáku na míle daleko. Přesto smažený sýr na jídelním lístku nemůže chybět. "Smažák byl, je a bude," usmívá se majitel restaurace Martin Hudeček s tím, že lidé si tuhle tradiční pochoutku stále objednávají.

Restaurace U Hudečků nabízí smažený sýr z kostelecké sýrárny s domácí tatarkou. Foto: Restaurace U HudečkůZdroj: Deník/VLP Externista"U nás máme smažený sýr na stálém jídelním lístku a jedná se o jedno z nejlevnějších jídel. Děláme ho z poctivého sýra z kravského mléka z farmy v Kostelci na Hané. Podporujeme tím i lokálního dodavatele," dodává Hudeček.
U Hudečků si mohou milovníci smažáku pochutnat na klasicky obalovaném sýru s bramborem a domácí tatarskou omáčkou.

Restaurace a pivnice U Hudečků
Adresa: U stadionu 1, Prostějov, https://uhudeckupv.cz/
Druh sýra: moravský výběrový sýr ze Sýrárny Rols, Kostelec na Hané
Gramáž: 150 gramů syrové váhy
Příloha: brambory, domácí tatarská omáčka
Cena: 199 Kč i s tatarskou omáčkou

Restaurace Grand Lázně, Prostějov

Oblíbená restaurace v Městských lázních nabízí populární denní menu se sedmi jídly a polévkou. Smažený sýr ale ve stálé nabídce také nechybí. "Smažák je stále mezi hosty velmi populárním jídlem. I když už dnes není cenově nejlevnější, protože sýr je dražší než maso. Bývaly doby, kdy patřil smažený sýr mezi nežádanější jídla," komentuje fenomén smažáku Stanislav Holinka, provozovatel restaurace.

Nově zrekonstruovaná Restaurace Lázně v Prostějově nabízí sedmidruhové obědové menu v ceně 135 korun.Zdroj: Deník/Zdeněk VysloužilV lázních si mohou hosté pochutnat na klasickém eidamu v trojobalu. "Samozřejmě nejvíce jdou jako příloha hranolky, ale podle chuti si mohou lidé objednat i jiné přílohy. V ceně je i tatarská omáčka vlastní výroby," doplňuje Holinka.

Restaurace Grand Lázně
Adresa: Floriánské nám. 1, Prostějov, https://www.grandlahudky.cz/restaurace/lazne-prostejov/
Druh sýra: Eidam
Gramáž: 150 gramů
Příloha: hranolky, domácí tatarská omáčka, další přílohy podle chuti
Cena: 149 Kč

Pivnice U Kalicha, Prostějov

Klasická pivnice s šipkařskou hernou a útulnou letní zahrádkou, nabízí hostům především chuťovky v podobě pečených žeber, topinek nebo bramboráků. I tady ale nemůže chybět smažený sýr. "My nejsme restaurace s obědovým menu, ale hosté u nás hlady ani žízní trpět nebudou. Vedle klasických chuťovek nemůže chybět smažák. Lidé ho zkrátka mají rádi a poptávka po něm je stabilní," prozradil provozovatel pivnice Martin Hubál.

Klasika v trojobalu s tatarkou. "Nabízíme smažený sýr z eidamu. Nebereme polotovar, ale sami si ho obalujeme z celé cihly. Servírujeme ho s hranolky a tatarskou omáčkou," uvedl Hubál.

Pivnice U Kalicha
Adresa: nám. U kalicha 2575/2, Prostějov, https://www.facebook.com/pivniceukalicha
Druh sýra: Eidam
Gramáž: 150 gramů
Příloha: hranolky, tatarská omáčka
Cena: 149 Kč

Vyhledávaná Restaurace Lidový dům v Prostějově nabízí obědové menu od 129 korun.
TOP 5 prostějovských restaurací, kde si dáte levné menu. Podívejte se

Restaurace Grand, Olšany u Prostějova

Vyhledávaná obědová zastávka na půli cesty mezi Olomoucí a Prostějovem nabízí denně sedmidruhové menu a o víkendech tříchodové včetně desertu. "Máme samozřejmě i smažený sýr a také smažené tvarůžky s anglickou slaninou. Smažák servírujeme s hranolky a domácí tatarskou omáčkou. V Olšanech patří mezi hodně populární jídla," informoval provozovatel vyhlášeného podniku naproti sokolovně Stanislav Holinka.

Restaurace Grand, Olšany u Prostějova
Adresa: Olšany u Prostějova 134, https://www.grandlahudky.cz/restaurace/olsany-u-prostejova/
Druh sýra: Eidam
Gramáž: 120 gramů
Příloha: hranolky, domácí tatarská omáčka, další přílohy podle chuti
Cena: 149 Kč

Kantýna Grand Netušilka

Hojně navštěvovaná lidová jídelna v Netušilově ulici nabízí od pondělí do pátku snídaně a čtyřchodové obědové menu. Ve stálé nabídce ale nechybí ani smažený sýr. "Klasicky máme mimo denní nabídku řízky a smažený sýr. Maso nebo sýr v trojobalu mají Češi zkrátka rádi a budou je jíst pořád," říká Stanislav Holinka, provozovatel vyhlášené stravovny přímo v centru Prostějova.
Prostějovská Jídelna Grand Netušilka nabízí smažák s hranolky a domácí tatarkouZdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil
Vedle klasického smažáku, se objevují různé sýrové speciality i v denních meníčkách. Například smažená niva s bramborem a domácí tatarkou, přijde včetně polévky na velmi solidních 129 korun. Pochutnat si mohou strávníci za stejnou cenu například i na loštické kapse s máslovými bramborami.

Kantýna Grand Netušilka
Adresa: Netušilova 3, Prostějov, https://www.facebook.com/JidelnaGrandNetusilka
Druh sýra: Eidam
Gramáž: 150 gramů
Příloha: hranolky, domácí tatarská omáčka, další přílohy podle chuti
Cena: 140 Kč

Smažený sýr je klasikou českých bufetů a restaurací. Nechybí prakticky v žádném podniku. Ilustrační fotoSmažený sýr je klasikou českých bufetů a restaurací. Nechybí prakticky v žádném podniku. Ilustrační fotoZdroj: Deník/VLP Externista