Podle informací na internetu má energetické zařízení vyrůst v Držovicích ve směru k ulici Hrázky, která je součástí prostějovské místní části Vrahovice.

Realitní makléř Jiří Kapounek, který má prodej plochy na starosti, odmítl cokoli upřesnit: „Nepřeji si, aby se do podpisu smlouvy s případným zájemcem objevovaly v tisku jakékoli informace o naší nabídce.“

Milada Galářová, předsedkyně osadního výboru Vrahovic, se záměru stavby podivuje.

„O sluneční elektrárně jsem vůbec neslyšela,“ konstatovala.

Nikdo nic neví

Ani vedoucí odboru správy majetku města Prostějova Miroslav Grepl o tak velkém projektu nic netuší.

„Radnice nyní připravuje smlouvu s investorem, který bude fotovoltaickou elektrárnu stavět v průmyslové zóně u Kralic na Hané. Zabere zhruba tříhektarovou plochu. O projektu na pomezí Držovic a Vrahovic ale nic nevím,“ potvrdil Grepl.

Pozemky u rychlostní silnice R46 mezi Držovicemi a Vrahovicemi. Zaplní je sluneční panely?

Držovický opoziční zastupitel Tomáš Váňa o stavbě na sedmi hektarech pole také neslyšel. „Nevím, že by u dálnice mezi naší obcí a Prostějovem měla stát solární elektrárna,“ konstatoval s dovětkem, že o akci má snad informace starostka Blanka Kolečkářová. „Ta však opozici nic nesděluje,“posteskl si Váňa.

Prostějovský deník se starostku Držovic pokoušel zastihnout v kanceláři. „Paní starostka má dovolenou. A já o elektrárně také nic nevím,“ vyjádřila se místostarostka Hana Hlebová.

Blanka Kolečkářová mobilní telefon, jehož číslo je uvedeno jako kontaktní na webu Držovic, nezvedala. V pondělí její operátor hlásil, že volaný účastník je dočasně nedostupný, a v úterý hovory nepřijímala.

Zelení jsou proti

Prostějovská zastupitelka za Stranu zelených Eva Zatloukalová komentuje záměr stavby rozlehlé fotovoltaické elekrárny na pomezí Vrahovic a Držovic takto: „My podporujeme malé, domácí sluneční elektrárny. Ty velkoplošné odmítáme.“

Argumentuje tím, že tisíce panelů seřazených vedle sebe narušují krajinný ráz a navíc zabírají ornou půdu. „Na takovýchto plochách by měla růst zeleň nebo by se tu měly pěstovat plodiny a ne, aby je hyzdily tmavé tabule,“ vyjádřila se Zatloukalová. Pokud by zelení zasedli ve vedení města Prostějova, stavby velkých energetických zařízení by se podle ní snažili bojkotovat.