„Ostré jarní slunce může způsobit onemocnění kůže,“ varuje prostějovský kožní lékař Pavel Andrš.

Doporučuje, aby lidé, kteří pracují venku, používali na pleť kvalitní hydratační denní krémy a na ně aplikovali jako doplněk preparáty s UV filtrem. „Solidní ochranu poskytne už krém s ochranným faktorem patnáct. Lidé, kteří trpí kožními nemocemi, jakými jsou třeba růžovka, akné či herpes, musí použít silnější ochranu proti slunečním paprskům. V extrémních případech až s ochranným faktorem padesát,“ konstatoval Pavel Andrš.

Vyšetření znamének zdarma

Slunce může stát i za zhoubnými změnami v mateřských znaméncích.

„Lidé, kteří mají mateřská znaménka a bojí se, aby se časem nezměnila na zhoubný nádor, mohou u nás dnes (v pondělí) od deváté do patnácté hodiny svůj problém bezplatně zkonzultovat. Mohou přijít bez předchozího objednání i bez doporučení jiných lékařů,“ sdělila primářka kožního oddělení Nemocnice Prostějov Marcela Rozkošová.

Melanom, nádor vycházející z pigmentotvorných buněk, sice podle jejích slov nepatří mezi časté kožní nádory, ale o to více je nebezpečný. Na jeho vrub totiž připadne pětašedesát procent všech úmrtí na rakovinu kůže.

„Pomocí moderních přístrojů lze zkoumat znaménko pod první kožní vrstvou. Řada světových odborníků považuje dermatoskopii za metodu, která nás zbaví hrozivého nebezpečí přibývání zhoubného melanomu a zamezí ve významném procentu jeho vzniku. To vše ale jen za předpokladu prevence každého jedince. Pacienti s rizikovými obrazy nebo dispozicemi by měli být bezpodmínečně pravidelně prohlíženi a měl by být hodnocen jejich genetický profil,“ upozorňuje primářka Rozkošová.

Za posledních třicet let stoupl v České republice počet melanomů více než čtyřikrát. Také ostatní druhy kožních nádorů se objevují oproti roku 1970 více než třikrát častěji. Takovýto trend je celosvětový, a proto vznikla v roce 1999 akce Evropský den melanomu. Nemocnice Prostějov, člen skupiny AGEL, se v letošním roce k této akci opět připojuje právě bezplatnou konzultací problémů se znaménky.

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku