Připomněl, jak jim Povodí Moravy slibovalo, že po vybagrování dna začne plumlovskou přehradu napouštět hned na jaře roku 2011.

„Dosud se ale bahna nádrže ani nerýplo,“ poukazuje a volá k zodpovědnosti politiky ODS Ivana Langera a Radima Fialu.

Právě oni procházeli kolem nádrže a usmívali se do objektivů televizních kamer, když hrázný začal nádrž na podzim loňského roku, mimochodem krátce před termínem parlamentních voleb, vypouštět.

„Kde teď jsou, aby veřejnosti řekli, co a kdy nádrž čeká?“ poznamenal Kobza.

Fialův komentář

Poslanec Radim Fiala reaguje: „Peníze na revitalizaci plumlovské přehrady na ministerstvu zemědělství jsou. Jen je potřeba je začít čerpat.“

Podivuje se, proč se vítěz výběrového řízení, sdružení firem Kavyl a Strabag, již nepustilo do práce.

„Pokud vím, tak Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který výběrové řízení šetří, nevydal na zahájení prací žádné předběžné opatření, revitalizace tak již mohla začít,“ konstatoval.

Obehraná písnička

Pro podrobnosti odkázal na investora ozdravění nádrže, Povodí Moravy.

„Věc se řeší. Termín, kdy bude přehrada napuštěná, lze dodržet, pracovat na odbahnění je možné i přes zimu,“ sdělila Eva Grodová mluvčí Povodí Moravy.

Rybaří si zoufají

Hospodář prostějovských rybářů Pavel Kosek popisuje: „Mám namnožené kapry, candáty, štiky, líny i bílou rybu. Na jaře je budu muset dát do přehrádek na říčce Romži a rybníků v Hrdibořicích. Už nyní vím, že ty, které schraňuji pro přehradu, budu muset prodat. Voda v přehradě do léta totiž téměř jistě nebude.“

Upozorňuje i na osud rybníků v Krasicích a Prostějově, které napájí Mlýnský náhon tekoucí z přehrady.

„Příští léto může být horké, přehrada prázdná, přítok do rybníků mizivý. Aby mi v nich ryby kvůli nedostatku kyslíku nehynuly, musím zmenšit obsádku,“ přiblížil.

Podobně na rybnících hospodařil i letos.

„Vznikla nám kvůli tomu nemalá finanční škoda,“ zmínil se Kosek.

Předseda prostějovských sportovních rybářů Jaroslav Kobza se obává, že protahování plánovaného ozdravění plumlovské přehrady může vést až k takovému nedostatku peněz v jejich pokladně, že místní rybářská organizace zanikne.