„Do pěti let nechodil, když jsem byla mladá nosila jsem jej na zádech, ale dnes? Radek má problémy, má špatný kyčelní kloub a nemůže chodit, na záda jej už dnes nevezmu, ale sedět pořád doma přece také nemůže. Snažím se jej brát na vycházku alespoň u nás za dům, ale ujde deset metrů a noha ho bolí, je to čím dál víc horší. Na neurologii nám řekli, že musí chodit tak, aby ho noha bolela tak, až se vrátí domů, ne při chůzi," nestačí se některým názorům divit Radkova máma, sedmašedesátiletá Markéta Štipčáková.

Kromě toho, že by Radek Štipčák, při jeho ojedinělé kombinované vadě, v současnosti potřeboval invalidní vozík, jak jsme vás již v minulosti informovali, přišel v červenci loňského roku na základě rozhodnutí posudkových lékařů o dvanáctitisícový příspěvek. Namísto dvanácti zůstal Radek Štipčák na čtyřech tisících.

„Podle posudkových lékařů už nevidomost není nějaká velká vada, už si prý mohl na slepotu zvyknout, pohybově by mu měly prý pomoci ortopedické pomůcky, ale on neví, kde je pravá a levá. Také by už prý mohl sám zvládat hygienu, oholit se, okoupat. Zajímalo by mě podle čeho to posuzují. Má kombinovanou vadu, ale nálezy dalších lékařů asi nečtou. Měli by to být přece rozumní lidé?" ptá se Radkova máma, která si stojí za názorem, že nevidět je daleko horší než nemít ruku nebo nohu, o to hůř, když k tomu má člověk další zdravotní potíže.

Radkova máma je na syna sama, manžel zemřel před dvaceti lety. Být na syna ve vyšším věku sama není snadné, Markéta Štipčáková přemýšlí, co koupit, nekoupit, a co by bylo, kdyby Radek v domě zůstal sám.

Radek Štipčák ale není jediný, kdo žije s touto kombinovanou vadou, a koho posudkoví lékaři pokrátili na penězích.

SOUVISEJÍCÍ: Po vzoru slepého Jakuba žaluje ministerstvo i další postižený

Jakubův příběh

Radkův kamarád Jakub Vevera z Brodku u Prostějova, stejně jako Radek, přišel díky posudkářům o tisíce na jaře loňského roku. Jakub se chtěl vzdělávat, a po tom, co mu vzali peníze se se svým postižením cítil bezmocný.Jakub Vevera

Jakub má problémy s rovnováhou, a má narušenou jemnou motoriku, rozhodnutí brněnských posudkových lékařů si rozhodně líbit nenechal, a v srpnu loňského roku podal žalobu na Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Rozkladová komise ministerstva se začala Jakubovým posudkem na podzim zabývat a původní rozhodnutí lékařů řádně přezkoumala.

„Kdybych neměl maminku, nemám na internet, angličtinu, němčinu, nezaplatil bych si ani telefon," řekl v říjnu Jakub, že je od toho, co mu byl příspěvek snížen, zcela finančně závislý na mamince-pěstounce. Rozkladová komise zjistila v původním rozhodnutí o Jakubově postižení chyby v dataci a posudek se vrátil zpět brněnským posudkovým lékařům, kteří 18. prosince loňského roku své rozhodnutí přehodnotili. Jakubovi se tak před třemi týdny vrátila alespoň část příspěvku.

„Na začátku ledna mi přišlo rozhodnutí, že mi příspěvek navýšili o čtyři tisíce. Mám tedy třetí stupeň, takzvanou těžkou závislost, a mám nárok na osm tisíc. Jsem za to rád. Původní částka dvanáct tisíc je pro mě sice nyní nedosažitelná, ale slyšel jsem, že se připravuje nový zákon, který by to mohl vrátit k původnímu stavu," nechal se slyšet Jakub, který se nebál spravedlnosti.

Radek čeká a čeká

Radek Štipčák dal na Jakubovy rady a postupoval stejně jako on. Když mu v říjnu zamítli odvolání proti rozhodnutí brněnských posudkových lékařů, podal žalobu na ministerstvo. Na rozdíl od Jakuba se ale navýšení příspěvku ještě nedočkal, a zda se dočká, je ve hvězdách.

„Radek stále dostává čtyři tisíce, pouze nám minulý týden od soudu přišlo, jestli žalobu na ministerstvo nechceme stáhnout. Těžko říct, jak se rozhodnou, zda nám příspěvek také zvýší jako Jakubovi, myslím, že je to podle toho, jak se jim chce, a jak se vyspí," říká Radkova máma, která společně s Radkem věří, že se vše obrátí k lepšímu.

Mluvčí ministersta k věci

V roce 2013 ministerstvo řešilo více než dvě stě podobných případů. Pochybení na straně posudkových lékařů ale bývá potvrzeno minimálně.

„Lze říci, že případů, kdy občané vyjadřují nespokojenost s výsledkem posouzení posudkových komisí je během roku přes 200, ale jen v malém procentu případů je zjištěno na straně posudkové komise pochybení, které by mohlo mít vliv na správnost posudku," uvedl za loňský rok mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Petr Sulek.