Trvalou připomínkou známého básníka je jeho socha sedící na lavičce na náměstí Masarykově náměstí. Nachází se naproti jeho rodnému domu. Kulaté výročí úmrtí Jiřího Wolkera si letos řada prostějovských institucí a škol.

Odhalení sochy Jiřího Wolkera v Prostějově
V Prostějově odhalili sochu Jiřího Wolkera. Sedí na lavičce

"Hned příští pátek nás čeká městský ples, který se ponese v duchu 20. let minulého století, tedy v duchu doby, ve které Wolker žil a tvořil," uvedla Milada Sokolová (ODS), první náměstkyně primátora.

Básníkovo dílo a život se bude připomínat každý měsíc

„Zde leží Jiří Wolker, básník, jenž miloval svět a pro spravedlnost jeho
šel se bít.
Dřív než moh' srdce
k boji vytasit, zemřel – mlád dvacet čtyři let.“

Wolkerův epitaf

"V únoru nabídneme v rámci Dne průvodců komentovanou prohlídku Po stopách Jiřího Wolkera. V březnu v městské knihovně proběhne poetický podvečer s básníkovými verši," prozradila Sokolová s tím, že Muzeum a galerie nabídne od února kratší i dlouhodobější výstavy věnované tomuto básníkovi. "Kromě výstavy bude květnová muzejní noc věnovaná speciálně této básnické osobnosti," dodává.

Wolker přijede osobně na náměstí

"V květnu například ožije náměstí T. G. Masaryka historickým dnem na téma první republiky, na který se Jiří Wolker samozřejmě osobně dostaví," potvrdila náměstkyně.

K celoročnímu programu se připojí několik institucí ve městě. Gymnázium Jiřího Wolkera, městská knihovna, Muzeum a galerie v Prostějově, základní umělecká škola, městské divadlo, kulturní klub DUHA nebo Střední odborná škola podnikání a obchodu.

Křest knihy Projekt Wolker - mezi účastníky i Miloš Karásek, autor Wolkerovy sochy na náměstí a primátor Prostějova František Jura
Další oslava rodáka. Svět spatřila nová kniha o Wolkerovi

"Tento model, kdy jsme společně s dalšími organizacemi připravovali celoroční programy věnované různým výročím, jsme si v minulosti odzkoušeli a velmi se nám osvědčil," uvedla radní zodpovědná za kulturu.

Například akce základní umělecké školy, divadelní festival MEDart či odpoledne mladých básníků s podtitulem čtení autorských básní studentů a žáků ZUŠ, mají v Prostějově dlouhou tradici. "Posledně jmenovaná akce krásně navazuje na odkaz Jiřího Wolkera," doplňuje Sokolová.

Módní přehlídka v prvorepublikovém duchu

"Jako město módy organizujeme v rámci Prostějovského kulturního léta každoročně módní přehlídku, a ta letošní bude v prvorepublikové atmosféře. Na to se moc těším, protože modely, které tehdy dámy a pánové do společnosti nosili, byly úchvatné," přidává Milada Sokolová další akci s připomínkou doby, kdy žil Wolker.

Vedle zmíněných vzpomínkových programů se uskuteční i akce, která svým významem přesahuje hranice regionu. V červnu se odehraje již 67. ročník celostátní přehlídky uměleckého přednesu a divadel poezie - Wolkrův Prostějov.

JIŘÍ WOLKER
- se narodil 29. března 1900 v Prostějově
- zemřel 3. ledna 1923 v Prostějově, příčinou úmrtí byla tuberkulóza, pohřben je na Městském hřbitově v Prostějově
Jiří Wolker absolvoval gymnázium v Prostějově (dnešní Gymnázium Jiřího Wolkera) a studoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy
v Praze. Živil se jako překladatel, novinář, básník nebo spisovatel. Jeho nejvýznamnějšími díly jsou sbírky Host do domu a Těžká hodina. Známá je i básnická skladba Svatý Kopeček, inspirovaná prázdninovými pobyty u prarodičů Skládalových na Svatém Kopečku.
Velmi mu uškodila politizace jeho díla komunistickým režimem. Jeho představitelé zpolitizovali Wolkerovo jméno a dílo, protože byl členem komunistické strany.
Napsal si i svůj vlastní epitaf. Jeho pozdní dílo je ovlivněno také jeho chorobou a proto v něm často objevují hřbitovy či nemocnice.