SLATINKYSlatinky žijí kulturním i společenským životem.SlatinkyZdroj: archiv obce Slatinky
Rok založení: 1247
Počet obyvatel: 593
Schoulená v ďolíčku. Slatinky jsou malou obcí ve výběžku prostějovského okresu na hranicích s Olomouckem. Končí tam silnice, ale začíná téměř nekonečný vycházkový prostor hanáckého Mont Blancu – Velkého Kosíře.

SLATINKY POD DROBNOHLEDEM

ROZHOVOR SE STAROSTKOU

PODNIKÁNÍ VE SLATINKÁCH

NA SKOK VE ŠKOLCE

Rozhlasem zní Slatinkovská  
Slatinkovští, jak si sami obyvatelé Slatinek říkají, mohou být právem hrdí. Jen málokterá obec stejné velikosti totiž má vlastní písničku. "Používáme ji jako znělku v rozhlase. Pak také při různých akcích. Je to taková naše hymna s chytlavým textem. Zpíváme si ji vždycky společně," komentuje starostka Monika Prokopová.
Skladbu opěvující kouzelnou obec v podhůří Velkého Kosíře složil v roce 2018 Václav Růžička a text stvořil Miloslav Havelka. Její jméno je Slatinkovská.

Zdroj: Youtube

 

Slavní rodáci
Kosířan – legendární vládce Velkého Kosíře, Hanáckyho Mont Blancu.

Zajímavosti
Historie našeho území sahá daleko do pravěku, první člověk osídlil naši lokalitu již před 40 tisíci lety, o tom svědčí mnohé archeologické nálezy. Nejcennější je nález sošky Kosířské Venuše, což je torzo hliněné sošky ženy z mladší doby kamenné. Soška je uložená v brněnském muzeu Antropos. Zdroj: www.slatinky.cz.

Posranec nebo Sička  
Originální, hovorové nebo historické. Každá obec má svoje lokální názvy a také Slatinky nejsou výjimkou. Místní je dobře znají, pro náhodného návštěvníka zní zajímavě. V malebné vesničce tak můžete narazit například na Donbas, Močilky-Močidýlky nebo Kobylí hlavu. Unikátně zní ale Posranec. "Říká se tak jedné části Slatinek, do které v minulosti stékaly všechny splašky. Zkrátka Posranec už nikdo nezmění," říká místní rodák Pavel Chudoba. Ve Slatinkách se dále můžete setkat třeba s Hliníkem, Kaštylovem, Ulmankou, Vápenicemi nebo Královskou borovicí. 

Tip na výlet - Vápenice střeží fialový pokladKoniklece ve SlatinkáchKoniklece ve SlatinkáchZdroj: Iveta Macík Šimková
Okolo března se svahy přírodní památky Vápenice proměňují v louku posetou fialovými kvítky konikleců. I proto je tato lokalita zvláště na jaře turisty hojně vyhledávaná. Kromě nich zde můžete objevit také mochnu písečnou či rozrazil rozprostřený. Množství prohlubní a výsypek je pak pozůstatkem těžby vápence. Za dobré viditelnosti z Vápenice dohlédnete až na Jeseníky.

Deník na návštěvěZdroj: Deník