„Je škoda, že se nepodařilo prosadit nápad exministra Chládka. Souhlasím s tím, aby v automatech bylo zdravé jídlo. Problém je ten, že už jsme podobnou věc zkoušeli. V automatech a v kantýně jsme prodávali zdravé potraviny. Pak jsme ale nacházeli ovoce poházené po chodbách nebo se vůbec neprodávalo," vysvětlil ředitel základní školy E. Valenty Josef Fiala.

Podle ministryně školství Kateřiny Valachové mají v tuto chvíli kompromisní verzi, ale úpravy a doporučení, co by ve školách mělo být dostupné, nejenom v automatech, budou platné už pro tento školní rok.

„Ono mi to bylo celkem jasné, že se to nakonec přehodí na ředitele. Jsme díky tomu v dost nezáviděníhodné situaci. Výrobek v automatu se nemusí líbit rodičům nebo dětem, pak svůj názor bude mít i řídící orgán, dejme tomu Krajská hygienická stanice. Budeme teda bombardováni ze všech stran," míní ředitel Reálného gymnázia a základní školy Rostislav Halaš.

Vedou cukrovinky, müsli tyčinky a bagety

Mezi dětmi jsou nejpopulárnější automaty právě na nezdravé výrobky. Vedou cukrovinky, müsli tyčinky a bagety. Z nápojů si školáci nejčastěji kupují slazené limonády. Státní zdravotní ústav v Brně provedl výzkum základních škol, ze kterého vyplynulo, že automaty jsou přítomné ve většině škol. Najdou se mezi nimi i automaty na kafe, které jsou přístupné dětem bez omezení.

Není jasné, jestli nahrazení nezdravých pochutin ovocem nebo slazené limonády minerálkou bez příchuti něco změní.

„Rád si občas ve škole v automatu něco koupím. Neříkám, že se to děje každý den, ale pokud by mi škola tuto možnost omezila, tak si ten sáček brambůrků klidně vezmu z domu," vysvětlil svůj názor student Matěj Vačík.

„Samozřejmě si kantýnu regulujeme i teď a neprodáváme v ní například kolu nebo jiné extrémně slazené nápoje, ale máme lehce oslazené minerálky. Pokud je nahradíme čistou vodou, nevím, jestli ji děti budou chtít kupovat," obává se Rostislav Halaš.

Podle Josefa Fialy by bylo lepší, kdyby bylo nakázané, co má být v automatech a v kantýnách.

„Nemělo by zůstat jen u doporučení, ale mělo by být přesně stanovené, co v nich bude k dostání a co ne. Aby o tom věděly jak děti, tak i prodávající," dodal. 

Autor: MAREK KEPPERT