Sto milionů korun z evropských fondů obci výrazně pomáhá zvýšit turistický ruch, přitahuje k bydlení mladé rodiny.

Cesty, zeleň, nádrže

„Celkovým smyslem pozemkových změn, a to nejen na tváři krajiny kolem Skřípova, je vytvořit síť nových polních cest, osázet krajinu zelení, mimo jiné kvůli nebezpečí erozí a budováním umělých vodních nádrží zabránit povodním. Cílem je také scelit pozemky a usnadnit k nim hospodářům snadnější přístup. Do budoucna na nově vzniklých obecních pozemcích je pak možné udělat další krajinná opatření,“ vysvětlil ředitel Pozemkového úřadu v Prostějově.

Výletníci a noví usedlíci

„Krajina už teď vypadá lépe, zlepšil se vodní režim a klima, je zde spousta stromů, lidé si mohou po nových stezkách zajít do okolních vesnic na návštěvu, posedět tam v hospodě u piva,“ zmínil se o změnách k lepšímu starosta obce Miroslav Kadlec.

Ač je projekt teprve ve své třetině, je na nových cestách v okolí Skřípova vidět pěší turisty i cyklisty. „Také je teď mnohem víc lidí, kteří chtějí, nebo se už rozhodli postavit si u nás dům,“ podotkl starosta.

Turistická ubytovna

Snahy obce vytěžit z krás krajiny co nejvíc, dosvědčuje i to, že zastupitelé už mají studii na novou turistickou ubytovnu. „S naším rozpočtem, který činí pouhé dva a půl milionu korun, se do stavby ubytovny pouštět nemůžeme, ale opět požádáme o evropské peníze,“ informoval Kadlec. Projekt, dozor nad realizací pozemkových úprav a hlavně financování řeší Pozemkový úřad v Prostějově.

Jeho ředitel Jiří Koudelka potvrdil, že Skřípov je na Drahanské vrchovině modelovým příkladem realizací pozemkových úprav za evropské peníze a finance ze státní kasy.

Kdo chce peníze, musí si pospíšit

Vypracování projektu pozemkových úprav v katastru Skřípova stálo Českou republiku deset milionů korun, realizaci sto milionového podniku už ale platí Evropa. „Za vším je tvrdá práce obecních zastupitelů, spolupráce lidí v obci a také nadšení pro věc našich zaměstnanců,“ dodal Koudelka.

Podobným příkladem na Prostějovsku je už ze tří čtvrtin hotový projekt v katastru Bedihoště. Zastupitelé dalších obcí v regionu, které o úpravách krajiny uvažují, si musí pospíšit. Evropské peníze se totiž na takové projekty dají čerpat pouze do roku 2013. A jen příprava podobného projektu, jakým je „Skřípov“, trvá několik roků.